שולפת צפורניים | 35 דברים שגברים יכולים לעשות כדי להיות פמיניסטים טובים יותר
1532
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1532,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

35 דברים שגברים יכולים לעשות כדי להיות פמיניסטים טובים יותר

תרגום: אילנה קרימוב מ-XOJane

גברים פמיניסטים

 1. עשה 50% (או יותר) מעבודות הבית. על דעת עצמך, ללא דחייה ובלי תירוצים.
 2. היה אחראי ל50% (או יותר) מההבעה הרגשית במערכות יחסים אינטימיות וידידותיות.
 3. צרוך יצירות תרבותיות שנעשו ע"י נשים. וודא שקולן של הנשים ותרבותן לוקחים חלק במוצרי הצריכה התרבותיים שלך. אם לא, חפש כאלה.
 4. תן לנשים מרחב אישי. נשים שהולכות לבד, במיוחד בלילה, מרגישות מאוימות ובסכנה. פחד שיש לו ביסוס. הבן שאין משמעות להיותך בן אדם מאיים או לא, לנשים אין דרך לדעת זאת. לדוגמא: אם בתחבורה ציבורית פנוי מקום ליד גבר, העדף אותו מאשר מושב ליד אישה.אם אתה הולך ברחוב חשוך קרוב לאישה שהולכת לבד, חצה את הכביש והסר דאגה מליבה. אם אישה עומדת לבדה בתחנת רכבת, שמור מרחק מה ממנה.
 5. אך הכנס את עצמך למרחבים בהם אתה יכול למנוע סקסיזם. לדוגמא:הער לגבר שמשתמש בהערות ובדיחות סקסיסטיות.אם אתה רואה אישה שנראת לא נינוחה ליד גבר(במועדון, תחנת רכבת…), נסה להתערב באופן ידידותי על מנת לאפשר לה "דרך מילוט".
 6. אם אישה אומרת לך שמשהו סקסיסטי – האמן לה!!
 7. חנך את עצמך בנושא ההסכמה המינית. וודא שיש תקשורת ברורה וחד משמעית של הסכמה בכל מערכות היחסים האינטימיות שלך.
 8. הייה אחראי לאמצעי מניעה. הצע והעדף שיטות שאינן בעלות סיכונים בריאותיים לנשים (שימוש בהורמונים וניתוחים). אם האישה מעדיפה שיטה מסויימת, תן לה את החופש לנקוט בה מבלי להתערב ולהתלונן. אל תתלונן על שימוש בקונדומים. וודא שיהיו איתך בכל עת. הצע תמיכה כספית בעלות של אמצעי המניעה.
 9. בצע חיסון לוירוס הפפילומה. זאת משום שנשים סובלות הרבה יותר מההשלכות של ההידבקות.
 10. אמץ מדיניות שם משפחה מתקדמת. אם בחרתם במוסד הנישואין, היו מוכנים שניכם לשמור על שמות המשפחה שלכם.אם חשוב לך להיות בעל שם משפחה משותף, היה מוכן לשנות את שמך שלך, או לבחור ביחד שם חדש.
 11. חלקו את ההורות באופן שווה. הייה מוכן לקחת חופשת הורות ולהישאר בבית לטפל בילדים.חלקו את האחריות לילדים באופן שווה. גם את הטיפול וגם את ה"משחק".
 12. שים לב לחלוקת תפקידים מגדרית לא רשמית. לדוגמא, סיטואציה באירוע משפחתי בה רוב הנשים מכינות אוכל/מנקות/דואגות לילדים בזמן שהגברים מבלים ונחים. במקרה זה נסה לשנות את הדינמיקה הקבוצתית ושתף בה גם גברים אחרים.
 13. הייה מודע להפרשי כוח מגדריים סמויים וגלויים במערכות היחסים שלכם עם נשים: בנות זוג, בנות משפחה או שותפות לדירה. למד להכיר בהפרשי כוח מבניים טבועים המבוססים על גזע, מעמד, מגדר, נטייה מינית, גיל (וכן הלאה), בהם אתה נהנה מחוסר האיזון המבני. חנך את עצמך לגבי הפריבילגיה שלך ומצא דרכים ליצירת איזון שוויוני יותר של הכוח. לדוגמא, אם אתה נמצא בשותפות ביתית בה אתה הוא המפרנס העיקרי, חנך את עצמך על פער השכר המגדרי, וחלק את משאבי העבודה הכלכלית בתוך משק הבית שלך באופן שמגדיל את האוטונומיה הכלכלית של בת זוגך.
 14. וודא כי כנות וכבוד מנחים את הקשר הרומנטי והמיני עם בת זוגך. הייה ישיר עם כוונותיך, תקשר באופן פתוח כדי שהאישה תוכל לבצע החלטה מבוססת על רצונותיה בקשר.
 15. הייה פרו-פמיניזם גם במרחב האינטרנטי. הער לאנשים שעושים, אומרים או מפרסמים דברים סקסיסטיים באינטרנט וברשתות חברתיות בפרט.
 16. הייה אחראי בנושא הכסף במערכות יחסים ביתיות/רומנטיות.מעשים לא אחראיים יפגעו גם בפרטנר שלך (במיוחד כששכרן של הנשים נמוך יותר משל הגברים).הייה פתוח וכנה איתן בכל נושא ניהול הכספים.
 17. הייה אחראי לבריאותך האישית. אל תזלזל בבריאותך. בזוגיות, בה שני הפרטנרים תלויים זה בזה, בריאותך לטווח הארוך היא גם בריאותה לטווח הארוך.
 18. אל תקרוץ ואל תעיר הערות לנשים. מעשים לא מכבדים אלה גורמים לאישה להרגיש לא בנוח.
 19. שים לב למידע בנושא מין שמציגים מומחים ודמויות מפתח בתקשורת. שים לב האם המידע מגיע מגבר או אישה ותהה האם פרספקטיבה נשית תהיה שונה מהנאמר.
 20.  וודא כי חלק מהגיבורים והמודלים לחיקוי שלך הן נשים.
 21. שבח את הסגולות והישגים של נשים בחייך לאחרים. דבר על הנשים בחייך באור חיובי בתקשורת היומיומית. הצע את ידידותיך לפרויקטים ועבודות לאנשים שאתה מכיר.
 22. הייה ישיר עם חבריך הגברים. כשאחד מחבריך אומר/עושה משהו סקסיסטי, אמור לו זאת. ידע אותו כי אתה לא מסכים עם כך.
 23. אל תתייחס לבת זוגך כ"נודניקית". אם היא מציקה לך אתה כנראה מתמהמה.
 24. להכיר בדעות פמיניסטיות זה לא מספיק, הפץ אותן.
 25. התיידד עם נשים. אם אין לך חברויות עם נשים, חשוב מדוע. וודא כי אלה מערכות יחסים אמיתיות ומשמעותיות.
 26. חפש מדריכות/מנהיגות (שים עצמך במצבים בהם אתה כפוף לנשים). אם ברצונך להצטרף לארגון כלשהו, חפש כזה שמנוהל ע"י אישה. תוכל ללמוד הרבה מסמכות נשית.
 27. בקשר רומנטי, הייה אחראי לאירועים ותאריכים מיוחדים מצד המשפחה שלך.
 28. אל תמשטר מראה של אישה. נשים נאלצות להתמודד עם נורמות חברתיות מגיל צעיר.אל תגרום לאישה להרגיש שהיא לא עונה על הנורמות האלה, ומאידך אל תגרום להן להשתמש בגופן כדי להתנגד לנורמות אם אינן רוצות בכך. לא משנה אם מדובר באידיאולוגיות שלך, דעות אסתטיות או אידאלים, זה לא העסק שלך איך נשים בוחרות שגופן יראה.
 29. הצע לידידות ליווי אם הן צריכות ללכת לבד בלילה או במקומות שמהוויים עליהן איום. אך אל תהיה עקשן בנושא ואל תרגיש שאתה הג'נטלמן המושלם בכך שאתה עושה זאת.
 30. הכנס את הפמיניזם לשיחות היומיומיות שלך עם גברים. אם אביך לא לוקח חלק בעבודות הבית, אם חברך בוגד בבת זוגו או מדבר עליה רעות. בצע שיחות עם אחיך הקטנים ובניך על הסכמה מינית.
 31. אם יש לך נטייה לא לכבד נשים כשאתה תחת השפעה של אכוהול/סמים – אל תצרוך אותם.
 32. הייה מודע למרחב הפיזי והרגשי שאתה דורש, וודא שאינך משתמש ביותר מרחב ממה שהינך צריך.
 33. בצע צעד מעשי בנושא האי שוויון בהכנסות. אנו עדיין מרוויחות 77% ממה שמרוויחים הגברים. אם המצב הכלכלי שלך מאפשר זאת,שקול לתרום 23% סמליים מההכנסה שלך למטרת הנחלת צדק חברתי. אם 23% נשמע לך הרבה, זה בגלל שזה הרבה וזה גם הרבה לאישה שאין לה בחירה אם לוותר על סכום זה או לא.
 34. התייחס לגבריות שלך כפריבילגיה שאינה מגיעה לך ושאתה צריך להיאבק כדי לוותר עליה, במקום להתייחס לנשיות כחסרון שלא מגיע להן ושנשים צריכות להיאבק כדי להתגבר עליו.
 35. הגדר את עצמך כפמיניסט. דבר על פמיניזם כדעה טבעית, נורמלית ולא ניתנת לערעור. כי זה אמור להיות ככה. אל תשתמש במונחים כמו הומניסט או שוויוניסט שרק מחזקים את הרעיון שמילת ה"פ" היא מילה מפחידה.
13 Comments
 • אמיתי סנדי
  Posted at 14:41h, 21 יוני להגיב

  אני מגדיר את עצמי כ"משתדל להיות פמיניסט". כגבר, אני חושש שזה יהיה מעט יומרני להתגאות בתווית פמיניסט.

  • admin
   Posted at 10:10h, 22 יוני להגיב

   האמת שאנו דוגלות בגישה הזו.

 • אלי
  Posted at 23:28h, 21 יוני להגיב

  פוסט מעניין.
  העניין הוא שניסיתי לעשות חלק מהדברים בעבר עם חברה שגרתי איתה (כמו 50% ממטלות הבית) והיא אמרה שהיא רוצה גבר בבית ולא סמרטוט.
  על הרקע הזה נפרדנו.

  • admin
   Posted at 10:07h, 22 יוני להגיב

   מאחלת לך שתמצא יחסים פמיניסטים מוצלחים במהרה

 • radical
  Posted at 06:54h, 22 יוני להגיב

  "התייחס לגבריות שלך כפריבילגיה שאינה מגיעה לך ושאתה צריך להיאבק כדי לוותר עליה"

  התחברתי לרוב הסעיפים בטור הזה, אבל הסעיף הזה פשוט נוראי. אני תמיד מוצא את עצמי נלחם בטענה כאילו פמיניסטיות מונעות משנאת גברים, והנה פה, שחור על גבי לבן, אני נדרש לשנוא את עצמי.
  לא חושב ששנאה עצמית היא טקטיקה טובה לשום תיקון משמעותי.

  • admin
   Posted at 10:05h, 22 יוני להגיב

   להכיר בפריווילגיות זה לא שנאה עצמית. לי, למשל, יש פריווילגיה שהעור שלי לבן. כתוצאה מכך, שוטרים לא עוצרים אותי ברחוב, אני לא נחשדת כפושעת, מסתננת, ערביה, טרוריסטית, או שלל "סכנות לציבור" אחרות בעיני הממסד. כשאני נכנסת לראיון עבודה יש לי סיכוי יותר טוב להתקבל מאשר כשמישהי כהת עור יותר ממני תגיע לאותו ראיון עם אותם כישורים. כששכרתי את הדירה שלי בעל הבית הצהיר באופן גלוי שהוא מסופק ממני בגלל המוצא שלי.

   הכרה בזה שאני לא *הרווחתי* את הפריווילגיה הזאת, היא לא מגיעה לי – זה לא שנאה עצמית. אנשים שהעור שלהם פחות לבן לא צריכים לעבוד קשה כדי להשתוות אלי – העול הוא עלי להכיר במקומות שאני מקבלת אור ירוק בחברה בלי שום שום שום הישג אישי שלי אלא כי במקרה נולדתי עם הצבע הנכון.

   כך גם גברים: הקול שלכם נשמע יותר, אתם מקבלים משכורות גבוהות יותר, תחושת הביטחון שלכם במרחב הציבורי הוא גדול יותר, יש לכם ייצוג ריאלי בפוליטיקה, בתקשורת, בקולנוע… הדברים שנחשבים "גבריים" בחברה הם אלה שבעלי הון סימבולי – ושום דבר שאתה אישית עשית לא הרוויחו לך את הנחות היסוד האלה.

   זו לא שנאה, זו מציאות שכל אחת ואחד מאיתנו מחוייבים להכיר בה אם רוצות לעשות שינוי.

 • יפתח
  Posted at 12:22h, 22 יוני להגיב

  שלום! כמה הערות לגבי חלק מהדברים:

  23. מה זה בכלל אומר? "מציקה" לגבי מה? מתמהמה לגבי מה? אני לא חושב שאפשר לכתוב אמירה כל כך כללית לגבי קשרים של אנשים, ולא הבנתי את כוונתך בכלל.

  25. אני יכול רק לשער שגבר שאין לו חברות נשים לא ממש בעמדה של שינוי מודע למצב הזה, וזה יכול רק לתסכל אותו יותר. אפשר פשוט להמליץ בחום על לנסות למצוא כאלה, לא לייצר אשמה וחוסר בטחון.

  34. האם זהו בעצם לא הבסיס לכל המאבק? ההבנה הזאת היא הייסוד לפעולה. אני עובד בחינוך, ולטעמי רשימת חוקים לעולם לא תקלע לכל הסיטואציות בהן אנו הגברים נדרשים למודעות, ביקורת עצמית ופעולה. צריך שהייסוד יהיה שם ואז פתאום כל העולם נצבע בצבע הביקורתי ולא צריך רשימה של חוקים שצריך לקיים.

  בהמשך להערה הנ"ל, לא כל כך ברור לי מיהו קהל היעד. הרי אלו שאינם מעוניינים להשתנות ולשנות בכל מקרה לא יעקבו אחרי ההצעות שלך ( בניסוח הזה ללא הסברים לפחות ), ואלו שכן מלכתחילה יהיו בעלי תובנה 34 ויהיו פעילים.

  זהו. מסכים עם רוב הכתוב, מנסה לפעול כך ומקווה שנצליח לשנות.

  • admin
   Posted at 10:49h, 23 יוני להגיב

   23 מתייחס לתיוג של נשים כ"חופרות" ומציקות. מהאנגלית – nagging. זהו תיוג סקסיסטי ביותר, והוא נובע משילוב של אי לקיחת אחריות על דברים מסויימים בתחום הבית והמשפחה על ידי גברים, ולפיכך זה הופך לאחריות של האישה, וכך הגבר נהיה סוג של "עוד ילד" בסיפור, רק שהוא לא ילד… מבין? כמובן שזה לא אוניברסלי, אבל כמו שכבר אמרתי בתגובה אחרת, זה משהו שמספיק חוזר על עצמו כדי שיכלל ברשימת ההצעות. אז מה שהסעיף הזה מחפש זה את שלילת ההנחה הראשונית שהאישה ביחסים ההטרואים האלה "חופרת" או "מציקה" – אולי באמת מאחרים? אולי באמת צריך לעשות את מה שהיא אומרת, דבר שנזרק לתחום האחריות שלה? והרי אם זה לא ילך, היא זאת שתישא באחריות. זה בד בבד גם מסיר התייחסות סקסיסיטית שאנו בד"כ לא מודעות.ים לה, וגם מגביר את השיתוף בתחומי האחריות.

   25 תמהתני למה כשאומרים לגברים "חשוב מדוע" או "תשקול ש…" זה נחווה כהאשמה. אתם באמת כל כך לא רגילים שמכוונות אליכם אחריות לדברים? אם אין לך חברות, תחשוב למה. האם לא ניסית בכלל? האם ביטלת את ערכן של הסובבות אותך? האם נשים לא מרגישות בטוחות בסביבתך? הסיבות יכולות להיות "אשמתך" או שלא – אבל אם אין לך חברות, כמובן שיש סיבה או סיבות. תשקול מהן.

   אגב, כל הרשימה הזאת היא הצעות, אין שום טענה שכולן תקפים לכל גבר באשר הוא, בכל מצב.

   34 – כן, מסכימה איתך. אבל הצעות (לא חוקים) אופרטיביות שנובעות ממקרים אמיתיים בכל זאת יכולות להביא להזדהות ואפשרות לתחילת פעולה.

 • עו"ד רפאל קלדרון - LLB
  Posted at 16:31h, 22 יוני להגיב

  שלום שולפת!

  התחלתי לתרגל את 35 הכללים כדי לשפר את הפמיניזם שלי. כבר בשעות הראשונות הרגשתי עקצוץ מוזר באזור המפשעה. בתחילה לא ייחסתי לכך חשיבות, אך כשבדקתי, שמתי לב שאשך ימין שלי הצטמצם בגדלו בכ-40%. נבהלתי מאוד והתחלתי לשנן לעצמי כמנטרה: "שק האשכים שלי איננו פריבילגיה". לאחר מספר חזרות, העקצוץ נרגע והאשך המצומק החל לגדול חזרה.

  כעת אני במצב מוזר. בכל פעם שאני חושב על עצמי כבעל פריבילגיות, או מהרהר בכך שבת זוגי מציקה לי בצדק, או שאין לי זכות לכל כך הרבה מרחב אישי – העקצוץ חוזר והאשך קטן במהירות מסחררת. אני מאוד רוצה להיות פמיניסט טוב והרעיון של ללקק כף רגל נשית עדינה בעידן המטריארכט גורם לי להתרגשות עצומה. מצד שני – אני מאוד רוצה לשמור על שני אשכיי בשלמותם.

  אשמח לעצה כיצד לפתור את הדילמה, או לכל סוג של סיוע ותמיכה טכנית בקיום בטיחותי של הכללים.

  בתודה ובמסירות,
  רפי.

  • admin
   Posted at 10:41h, 23 יוני להגיב

   תודה על תגובה שמזקקת באופן מושלם את הבעיה! הערך שלך בתור גבר הוא תלוי בכך שנשים יהיו יותר קטנות ממך, וזה מתבטא באשכים שלך! הווו, בשביל זה, הנעימי שלך באשכים, באמת כדאי להלחם. באמת שווה ביותר שנשים ימשיכו להיות שקי חבטות, נאנסות, מודרות ממסכי הטלוויזיה, מושתקות, נשכרות פחות… שנמשיך להתייחס לנשים כאל "חופרות" "מכשפות" "שרמוטות" "מזרנים" "שוות" ושלל אובייקטים ושיפוטים, כדי שלאשכים של רפי יהיה די והותר מקום!

   כי אם זה לא הדגל של הפמיניזם, באמת שאין לי מושג מהו.

 • אמא תרזה
  Posted at 21:33h, 22 יוני להגיב

  אני מסכימה עם כל מילה. הכוונה אינה לכך שגבר יתכחש לגבריות שלו. נשים אוהבות גברים כגברים. אבל צריך לשים לב לפריוולגיות שגברים מקבלים כגברים ולא כבני אדם בזכות הישגיהם ומעלותיהם הטובות. כן, גברים מקבלים הנחות מדברים מסוימים, מניחים שהם נהגים טובים יותר (טעות!), הם לא יודעים לבשל או לאפות- אז למה לבקש מהם, הם לא צריכים להגיש וכן הלאה. וזה בקטנה. באופן משמעותי גברים מקבלים הטבות במשכורת- מוכח ממש! אולי היה כדאי שגבר ישאל פעם גבר או אישה: ולמה ממני את/ה לא מבקש/ת להביא עוגה- כי אני גבר? מה זה בעצם שייך? ולמה את/ה לא מבקשים מ…האישה לעשות משהו- כי היא אישה ואני גבר? אם גבר חושב שלקנות עוגה או לאפות (חלילה!) עושה אותו סמרטוט – אי אפשר להשפיל את הגבריות שלו, היא בשפל! ונכון- יש נשים שמאמצות את הסטראוטיפים האלה- אז מה? ולמה גברים עסוקים כל הזמן בגבריות שלהם? אתה גבר אם אתה מצטרף להשפלה של נשים? אני מודה שבדיחות על נשים מצחיקות אותי, אבל אם מפריע למישהו לשמוע אותן, אין סיבה להמשיך בזה ובהחלט צריך להפסיק. משהו יכול להסביר לי איך זה פוגע בגבריות?

 • אחת
  Posted at 08:39h, 23 יוני להגיב

  אני ממש לא מסכימה עם הכתבה הזאת. למעשה אני חושבת שהיא עושה נזק לנשים. סעיפים רבים ומגוונים שדורשים מגברים להתכופף ולהתקמט ולהקטין ממי שהם כדי לפנות לאישה מקום זה פשוט עלבון למין הנשי. כאילו את אומרת שאישה חייבת את התכופפותו של הגבר (שלא יעמוד לידה, שלא יתעטש לידה, שלא ידבר איתה, שלא יסתכל עליה, שלא ישתה לידה, אבל שירוויח מספיק כסף, שתמיד יסתובב עם קונדומים, שיציע לשלם על זה וזה. את פמניסטית שדורשת שובניזם מגברים. מה עשית פה בעצם?)
  קארין ארד מבלייזר עשתה כמה כתבות בועטות ומעניינות על עניין השוני והדמיון בין המינים. היא לא פחדה להתמודד באומץ עם העובדה שנשים וגברים הם שונים ושאין שום סיבה להתכחש או לטעון שזה טוב מהאחר. לא רק בפיזיולוגיה שלהם אלא גם בצורת החשיבה שלהם, בכוחם הפיזי, ביכולת המילולית והתקשורתית שלהם ועוד. אנחנו שני מינים שונים. מכאן מתחיל שורשו של עניין. יש דברים שנשים יצטיינו בהם מעצם היותן נשים שמסתמכות על שורשים אבולוציונים (כישורים תקשורתיים, מולטי טאסקינג ועוד) ויש דברים שגברים יצטיינו בהם ואלפי מחקרים הוכיחו את זה ואת זה. פמניזם זה לא להתבכיין לגבר תבין אותי ותתחשב בי ותעשה בשבילי ותשלם עלי ואל תציק לי. פמניזם זה להבין את העוצמות והיתרונות הנשיים, היכן לחזק את הצדדים החזקים, היכן להבין את החולשות. לקבל את השוני באהבה ולתת הזדמנויות שוות אם זה בשוק העבודה, בלימודים וכו'.

  למשל מפריע לי שנשים מנסות להתכחש לעובדה שיותר הגיוני שהאם תהיה עם הילד בינקותו ושהאב ימשיך לעבוד. האין הגוף שלך מספק חלב להניק? האין התינוק יוצא מגופך שמכין את עצמו ואת כולו לטפל ולהניק? אז נכון שאנחנו כבר לא בטבע ויש בקבוק אבל הגענו מאיפשהו למה להתבייש ולהתכחש לעובדה שהילד צריך אותנו ושגופנו כולו משתנה רק למטרה זו? זאת חולשה? מראה שאנחנו פחות טובות? לא. זה אומר שלגבר אין רחם ואין שדיים זה הכל. ואנחנו מנסות בכל דרך להתכחש ולהגיד מה פתאום. לא מבינה את זה.

  לבקש מגבר להיות פמניסט זה לא לדרוש ממנו להתייחס לאישה כשווה אליו כי זה לא נכון. זה לא אומר שמישהו מהמינים הוא טוב יותר או מוצלח יותר. זה פשוט אומר שיש שוני והוא עובדתי ולכן אי אפשר להגדיר שני דברים שונים כשווים. מה שצריך לדרוש מגבר הוא להיות פתוח לצד השני, לא לזלזל ולקבל אותו על יתרונותיו וחולשותיו. להבין שברמה האינטקלטואלית והתעסוקתית נשים בהחלט מסוגלות ואף טובות מגברים במגוון תחומים. לא לבקש ממנו מצד אחד לא לעמוד ליד אישה ולא לשבת לידה כי אולי היא תפחד, לצוות עליו להרוויח כסף ואז להתבכיין למה הוא שותה לידינו, ומצד שני להגיד לו תתייחס אלינו כשוות. סתירה עצמית שלא מובילה לשום מקום..

  • epk
   Posted at 18:29h, 10 אוגוסט להגיב

   ההצעות אינן כוללות התקפלות והתקטנות והתקמטות. לדעתי.

   חוץ מזה, לא מבין למה לא הגיוני שגם האב וגם האם יהיו עם בנם בינקות.

Post A Comment