שולפת צפורניים | על אי הסרת שיער, ולמה זו לא *רק* בחירה אישית
1145
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1145,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

על אי הסרת שיער, ולמה זו לא *רק* בחירה אישית

פוסט אורחת

בן כלשהו: "אשה עם שיער בבית השחי זה אולי בסדר, אבל אני אישית לא הייתי יוצא עם מישהי כזאת / לא רואה עצמי נמשך למישהי כזאת / חושב שזה פחות יפה."

בנים, אתם חייבים להבין את הכח המדכא שיש לאמירות כאלה שלכם.

בחברה שלנו רוב הבנות מגודלות מגיל אפס להשקיע בלהיות "יפה" "מטופחת" ו"מושכת" לפי הסטריאוטיפ הנשי כדי להיות בעלת ערך בחברה. אני מתכוונת ללהיות בעלת ערך באופן כללי כ*בת אנוש*, בנוסף על הלחץ להיות מושכת בעיניו של גבר בשביל שירצה אותי מינית/רומנטית. לנתק את איך שהבחוץ תופש את המראה שלי מהערך העצמי זו עבודה הדרגתית, מתמשכת וסיזיפית. סיזיפית מאד.

הסרת שיער

האם שמת לב כמה פעמים מופיעה המילה "בושה" בהקשר הזה? וכמה מגיבות משתמשות במילה "אומץ"? אתה יכול להבין מה גורם לבושה שכתבתי עליה? צריך להבין ששיחה על נושא כזה היא לא שיחה בין שווים בה אתה תגיד את דעתך ואח"כ אני חופשייה להביע את שלי. -כי אני צפויה לסנקציות חברתיות על אי-הסרת שיער בבית השחי, ואתה לא. אתה נמצא בדיון בעמדה בטוחה, ואילו אני בעמדה פגיעה. (להמחשת הסנקציות ראו טוקבקים בכתבות על בנות שלא מורידות שיער – הם מראים את הלך הרוח בחברה).

אמירה כמו "אני אישית לא הייתי יוצא עם מישהי כזאת" מחזקת את הקולות שממילא יושבים לבחורה חזק בראש של "אם את מורידה שיערות את לא בסדר. את לא אישה טובה. ולכן את לא טובה בעצמך. אף אחד לא ירצה להיות איתך, את לא שווה." באמירתה אתה אוכף את המשטר החברתי עליי. ואם אמרת אותה בפומבי אז לא רק עליי אלא גם על כל אחת אחרת שקראה או שמעה את מילותיך ובכך קיבלה מנה מחודשת של הקולות לעיל. וככל שהערך העצמי יותר פגיע – האמירה תשפיע חזק יותר. בהיותך בן יש בידיך כח חברתי. בין אם אתה רוצה בכך ובין אם לא הוא בידיך, ולכן אתה עלול בהתנהגותך לתפקד כאוכף ומשמר של דיכויים על בנות.

צריך גם להבין את מידת החודרנות שיש לאמירה כזאת. זה כמו להגיד לי שמה שאני לובשת מכוער (רק יותר גרוע כי בגד אפשר להחליף וכאן מדובר *בי* >>>>> בושה). ובלי שביקשתי. ומול הרבה אנשים. ואני יודעת שאולי יש אנשים שעושותים את זה כלפי בנים לגבי שיער גופם אבל גם לזה אני מתנגדת וחושבת שכל האמירות האלה מחפיצות לרעה ומדכאות.

ואם דיברת עם בנות ש"לא סובלות" מהסרת השיער שלהן, האם זה מספיק כדי להגיד שזה לא כזה ביג דיל עבור כל אחת? האם הבנות איתן דיברת גידלו אי פעם לאורך מלא? האם שמעת מהן על איך היה התהליך הזה בשבילן? כל עוד "הבחירה" להסיר שיער נעשתה בלי להתנסות איך זה לא להסיר, היא חלקית ואי אפשר להסיק מנסיונן לאפשרויות של כלל הנשים….

לסיכום המקום היחיד בו מתאים לדעתי להגיד אמירות "אני מעדיף" לגבי שיער הגוף, הלבוש, או כל דבר במראה האדמ/ה השני/ה הוא בארבע עיניים עם הבחור/ה שזה נוגע אליה, ורק אם היא שאלה לדעתך. וגם אז בזהירות תוך לקיחה בחשבון של הדקויות כמו אלו לעיל.

שמחה על ההתעניינות של חבר ששאל כדי ללמוד, ומקווה שזה היה תשובה מספיקה.

4 Comments
 • תומאס
  Posted at 15:41h, 23 אפריל להגיב

  הרבה יותר נפוצות, באתרי היכרויות, לדוגמא, דרישות של "מעל מטר שמונים" מצד נשים, מאשר איזה שהן הגבלות מצד גברים על שיער גוף או משקל.

  • יערה
   Posted at 13:01h, 27 יולי להגיב

   כי זה ברור מאליו שהאישה מסירה שיער בקביעות. אין בכלל צורך לציין את זה מרוב שזה בלתי נתפס שתגיע לדייט ולאישה יהיה שערות על הרגליים או בבית השחי. זה יהיה בערך כמו לציין 'מעדיף בנות עם שני נחיריים'.

 • שוטגאן
  Posted at 03:04h, 24 אפריל להגיב

  יש דוגמה חברתית שלפיה נשים חלקות. הן מתבקשות, הגברים מצפים. כולנו יכולים להתנגד. רוצה לא לגלח? בבקשה. קשה לך להיות חזקה / אמיצה? תאשימי את מי שלא מתנגד.
  לא, לא נראה לי.

  זה כמו שאני שמן ועצלן ואני מאשים את כל מי שאוהב ספורט ככאלו שנותנים יד לתרבות האקטיבית הזאת שבה כולם צריכים להראות חטובים. כן, זה באשמתכם שאני שמן ועצלן! תפסיקו לעשות מה שאתם רוצים, כי זה מקשה עלי לא לעשות את מה שאני לא עושה.

  ..

  • אנאבל
   Posted at 15:25h, 30 יולי להגיב

   לומר שמי ששמן הוא עצלן ומי שפעיל הוא חטוב מראה על בורות עצומה בכל הנוגע לבריאות ומשקל.
   הנה כמה דברים:
   מי שיש לו עודף משקל, יש לו תוחלת חיים גבוהה יותר http://thesocietypages.org/socimages/2014/07/16/overweight-americans-have-the-lowest-risk-of-premature-death/
   אנשים שמנים בריאים באותה מידה כמו רזים http://thesocietypages.org/socimages/2012/12/31/evidence-that-fat-people-can-be-as-healthy-as-thin-people/ (הרבה מהם פעילים פיזית)
   ומשקל קשור קשר הדוק למצב סוציו אקונומי (מכירה את המונח food desert?) כי למצוא אוכל מזין אבל זול ולהכין אותו כשאין לך מטבח סביר לעבוד בו זה לא קל, ואם את עובדת בשתיים או שלוש משרות כדי לשרוד זה לא תמיד אפשרי.

   ההנחה שלך שכל מי ששמן הוא עצלן היא שקרית, אבל שואבת מהתרבות שלנו. מה שרק מחזק את האמירה המקורית. זו לא בחירה אישית. זו בחירה תרבותית.

Post A Comment