שולפת צפורניים | ככה אני נראית ואני גם פמיניסטית
1124
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1124,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

ככה אני נראית ואני גם פמיניסטית

כבר חודש בעקבות תמונה של סלברטאית מוכרת שהצטלמה חושפת שיער בבית השחי בכוונה כל עיתון ופורטל ברשת הרגישו מחוייבים לפרסם משהו שקשור לסקופ המפתיע שיש נשים שיש להן שיער בבית השחי ובגלל שזה טרנד אופנתי חדש אפשר למצוא אותן ממש בפייסבוק ולא מתחבאות מתחת לאבן כמו בעבר, אז כל העיתונים החלו מחזרים אחרי "אקטיביסטיות שיער גוף" ברשת. וכדי לפרסם את הכתבות שלהם העלו תמונה מין הכתבה לעמוד הפייסבוק שלהם עם השאלה מה דעתם של הקוראים על הטרנד האופנתי החדש. על כל שיתוף "תראו את המגעילות האלו" ועל כל תגובה אפילו אם זה "בעעעע הקאתי" הפוסט מופץ ויש יותר סיכוי שמישהו יכנס לכתבה ואפילו אם הוא לא יקרא, יתקל בפרסומות שהעיתון מוכר כדי להצדיק את קיומו..

הפכו אותנו לגרופיות של סלבריטאית שפצחה ב"טרנד" אופנתי כי זה נשמע פחות מאיים על הסדר החברתי, אמרו שזה לא קשור לפמיניזם בכלל כי אפשר להיות פמיניסטית גם בלי להיות מגעילה, לא נשית ומוזנחת מצד אחד ומצד שני שזו החלטה פוליטית ולא אישית ולכן לא בחירה חופשית, בניגוד לבחירה כן להסיר שיער ולא לעשות מזה אישיו ציבורי, שאלו למה אנחנו מתאפרות ונועלות עקבים כי גם איפור ועקבים זה דיכוי, אמרו שאין בכלל דיכוי ו\או שיש לחץ זהה גם על גברים להסיר שיער ובכלל האם נגמרו כל יתר המאבקים שעל זה אנחנו נלחמות?!?

אז למה הבחירה לפרסם בראש חוצות שאני לא מסירה שיער היא כן אקט פמיניסטי זה הנושא של הפוסט הזה.

אם את כל כך רוצה להיות טבעית אז גם אל תתקלחי טבעי זה לא מילה נרדפת לנכון ולא ליופי, אני האחרונה שתגיד דבר כזה כי גם הציפורניים שלי הן לא עם נצנצים בצבע סגול לילך במצב הטבעי שלהן [הן במצב הטבעי די כסוסות קצר מדי) כך שבאמת אין טעם לשאול אותי למה אני מצחצחת שיניים
אל תפלו בפח הזה של הטבעי והאמיתי, זו הפרשנות של התקשורת הפטריארכלית שמשתעשעת בשיסוי נשים בנשים כדי להחליש אותנו כי כשאנחנו סולידריות האנרגיה שאנחנו מפיצות מסוכנת. לפרק את פרקטיקת ההפרד ומשול זה עניין פמיניסטי.

למה כתבות על שיער ולא על לק ואיפור, כי שני האחרונים הם לא יהרג ובל יעבור. יש לי תמונות בהן אינני מאופרת, תמונות בהם אין לי לק, אין לי תמונות עם עקבים בכלל ועל אלו מעולם לא קיבלתי הערות, נאצות ואפילו לא סתם שאלות שמתעניינות למה אני לא מאופרת/נועלת עקבים? כתבה על נשים שלא מתאפרות ונשים שלא נועלות עקבים בשום אופן לא תמכור עיתונים כי את נשים לא מאופרות בסניקרס וסנדלים שטוחות רואות ברחוב.  אני מייחלת ליום שבו אי הסרת שיער לא תמכור עיתונים, באמת באמת שאינני רודפת פרסום לשם פרסום ואני לא אקצהיביצניסטית [או איך שלא כותבות את זה). לא נגיע לשם כשנסתתר מתחת אבן והדרישה להסתתר מתחת אבן מופנית רק לנשים, מוסר כפול הוא כלי לדיכוי נשים ולכן זה עניין פמיניסטי.

גברים מדוכאים גם/באותה מידה [תלוי במידת הדמגוגיה) לגבי שיער גוף. באמת? על איזה ספורטאי כתבו שהוא זכה במדליית זהב בגידול שיער? איזו תמונה של גבר עם בית שחי שעיר קיבלה 2000 תגובות גועל? איזו חברת פרסומת יצאה רק אתמול עם סדרת פרסומות "אל תתפס עם שיער לא מגולח מאתמול" ו"תהיה תמיד מוכן להפצע בתאונה או לקבל התקף לב ושהפרמדיקים לא יגעלו ממך כשהם עושים עיסוי החייאה לחזה השעיר שלך" רק אני פספסתי את העולם הסימטרי הזה? דיכוי לוקיסטי [כפיית סטנדרט של מראה חיצוני) הוא דיכוי שמופעל בעיקר על נשים ולכן זה עניין פמיניסטי.

תרבות האונס כל עוד התגובות תהיינה "מי שמעלה תמונות למה היא מצפה" שזה בתכלס כאילו הם אומרים "אם שמת תמונה שלך בפייסבוק איך ציפית שלא נתאפק ונבזה אותך ככל יכולתינו?" זה מאוד דומה ללומר לנשים שנפלו קורבן לאנס שהשתמש בסם האונס שאם לא החזקת את הכוס שלך ביד ולא משת ממנה כל זמן הבילוי איך ציפית שאנסים יתאפקו ולא ינסו לפגוע בך. זה מה שאמרתי בדיוק כשרואיינתי לכתבה בטיים אאוט [לא פרסמו כי הכתבה הפכה להיות כתבת תמונות בשחור לבן וציטוט אחד של המצולמות)
כל עוד תמונה של אשה שלא מסירה שיער איפה שהיא "אמורה" להיות חלקה תהיה הזמנה למאות ולאלפי מגיבים לכתוב את דעתם עליה כאילו היא איזה פסל סביבתי שהם לא אוהבים לראות ומעדיפים שהעיריה תקח משם והזמנה לאנשים זרים להמליץ לי במסרים פרטיים על פסיכיאטרים או להחליט שאני מקרה אבוד וכנראה רק להאנס, להדרס ולהשרף חיה זה מה שיציל את העולם ממני, זה מאבק פמיניסטי

זה חינוך מגדרי שאנחנו דורשות שילומד בבית הספר שצריך להתחיל מהבית
יש לי ילד בן 8 שכבר אמר לי "אמא, בקיץ את צריכה לקנות סכין גילוח לגלח את הרגליים" בגלל שהוא ראה פרסומות של הסכיני ונוס האלו של ג'ילט. הוא גם אמר לי שאני צריכה לצבוע את השיער הלבן אגב.. כי גם את זה הוא ראה בפרסומות . אז זה אקט פמיניסטי חינוכי. אני מחנכת את ילדי שאני לא צריכה לעשות דברים שאני לא רוצה אבל איך הם ידעו שבאמת אני לא צריכה לגלח אם אני לא רוצה אם הם לא רואים ולו אשה אחת שיש לה שיער על הרגליים?  אני עומדת בחצר בית הספר בין האמהות החלקות וחושבת שלו ילדה אחת שהשיער שלה צמח מוקדם משאר הבנות והיא מתביישת תראה אותי שם לא מתביישת ונוכחת אולי עזרתי לה.

מדד הזוגיות או במילים אחרות הצדקת קיומך או שעל התמונות בכתבה מצויין מי בזוגיות או שהמגיבים כותבים שאף אחד לא ירצה לגעת בך במקל, כי אם אין לך גבר שאת מצליחה לשכנע אותו להתחתן ולעשות לך ילד איזו הצדקה בכלל יש לקיומך?

זה לא הגייני ולא בריא ראיתי אפילו מישהי שהגיבה באחד העמודים בפייסבוק "אף רופא לא יבדוק להן ככה את בלוטת הלימפה!" אז לכל המודאגים ובעיקר המודאגות מבריאותן של נשים שלא מגלחות אולי כדאי שתתחילו לדאוג לבריאות שלכן. גילוח של בית השחי מעלה את הסיכון לסרטן השד.
אני לא אומרת לאף אחת תפסיקי לגלח כי זה לא בריא. אנשים גם מעשנים למרות שזה מעלה סיכון פי 3 לחלות בסרטן ואני לא אומרת להן מה לעשות אבל הם עדיין לא יכולים לטעון שלעשן זה בריא
מאז ומתמיד המחוייבות שלנו כנשים לקשט את העולם בו גברים הם השחקנים הראשיים והבמאים כדי שיהיה לכולנו נעים בעיניים באה הרבה לפני ועל חשבון בריאותינו עד כדי כך שלא חוקרים סימפטומים למחלות המיוחדים לנשים, מסלפים מחקרים או מאשרים תרופות וחיסונים שמסוכנים לנשים אז הפצת מידע שגוי על חשבון בריאותינו זה עניין פמיניסטי. דחוף כי זה עניין של חיים ומוות.

לא מכירות את הגוף שלהן
על הסלבריטאית האקזביציוניסטית [עדיין לא יודעת איך כותבות את זה) כתבו "זה בטוח לא אמיתי! לאשה בגילה כבר לא צומח שיער בכלל!!" ועל תמונות של נשים צעירות יותר עם שיער שחור כתבו " שיער בית שחי זה מאפיין גברי ומצביע על רמת טסטוסטרון גבוהה! " מילא שגברים חיים באשליות כי אפילו בפרסומות למכשירי ותכשירי גילוח הדוגמנית מעבירה סכין\מורחת משחה על רגל חלקה אבל אפילו נשים בכלל לא יודעות איך הגוף שלהן נראה כשהן לא נפטרות מהשיער! יש נשים שחושבות שבגיל מסויים הן כבר לא תצטרכנה להסיר שיער כי הוא יפסיק לגדול וכאלו שחשבות ששיער שחור זה בגלל שמשהו לא בסדר בבלוטת התריס!
לי יש שיער שחור, הוא בערך באורך 1.5 ס"מ ברגליים ו  – 4 ס"מ בבית השחי, מה שיש לי אחרי שנה וחצי שאני לא מסירה זה מה שיהיה לי בעוד חמש שנים. השיער לא גדל וגדל וגדל בלי הפסקה וגם לא נוצרים תאי שורש חדשים במהלך השנים. לי אישית אם מישהי חושבת שזה עניינה, אין PCOS ולא שום דבר אחר שנחשב "חוסר איזון". זה פשוט השיער שיש לי. נשים נבדלות זו מזו גם גנטית. צבע השיער, עובי השיער והכמות נבדלת גם בלי שום "בעיה" הורמונלית ואני חוזרת וממליצה למי שרגילה לגלח כל הזמן לעשות ניסוי, נגיד בחורף שאף אחד לא רואה לא לגלח 2-3 חודשים ולגלות דברים שלא ידעת על גופך הנשי. חינוך לשנאת הגוף וסלידה ממנו זה נושא פמיניסטי.
וזה עוד בלי להכנס בכלל למושג "חוסר איזון הורמנלי" ורמות טסטוסטרון שנחשבות מתאימות לפי מין ובכלל למושג המין שהוא מושג חברתי לא פחות מהמושג מגדר והוא גורם לדיכוי של הרבה מאוד א.נשים. דיכוי מגדרי ומיני זה עניין פמיניסטי.

 שעירה ומסריחה  אני גם לא משתמשת בדאורדורנט ולמרות שאני לא גרה במדינה חמה אני מזיעה בהתאם לעונה.  אני גם לא מקרצפת את בית השחי כדי להסיר ממנו כל ריח גוף. אני לגמרי מודעת לכך שהריח שלי יחשב אצל אנשים מסויימים ריח של זיעה אבל מבחינתי זה ריח גוף.  כן זה ריח שלא מורגלות בו בעולם בו הגוף [של נשים) אמור להריח כמו לבנדר וכלניות אבל אם יהיה לנו אומץ לשים סימן שאלה גם על ההתניה ריח גוף = סרחון  אפשר יהיה גם את הטאבו הזה לפרק. אני אוהבת את הריח של הגוף שלי שהסבונים הטבעיים שמועדפים עלי לא מעלימים ומטורפת על הריח של הילדים שלי שבכלל לא משתמשים בסבון במקלחת וגם לא מוצאת שבן זוגי מסריח בכלל גם לא אחרי שהוא עובד בגינה בשמש. ואל תגידו שאני פשוט לא רגישה לריחות כי ריח שנודף מגוף של שיכור מאלכוהול בתשע בבוקר באוטובוס כן דוחה אותי נורא וגם ריח של דשא קצוץ גורם לי לבחילה עוד מאז שאני ילדה.

כמו עם שיער גוף, כך גם לגבי ריח גוף, אולי אם לא נתייג משיכה אל גוף לא חלק ו\או שריחו לא עובר מניפולציה כ"פטיש" יותר אנשים יוכלו להודות שבאמת זה לא עד כדי כך מפריע להם ואפילו בכלל לא.

ולבסוף,
זו לא החלטה אישית אלא פוליטית ולכן לא בחירה חופשית הבחירה לא להסיר שיער היא בחירה אישית. הבחירה להצטלם ולהעלות תמונות לרשת היא בחירה פוליטית. לא זוכרת שמישהי הכחישה את זה אי פעם.
בוודאי שזו בחירה פוליטית. באופן אישי ממש לא בא לי עליהום ותיבת מסרים מפוצצת להנאתי.
אם אנחנו  ב"עידן הבוש" ואם זה באמת יהיה טרנד אופנתי שיכנס ואז יחלוף זה ממש לא העניין המרכזי. לא "גידלתי" שיער בבית השחי כי ראיתי תמונה באינסטגרם של זמרת. אני שמחה מאוד על כל סלבריטאית שמביאה את הנושא למדיה כל עוד הדברים שציינתי למעלה. ג'וליה רוברטס עשתה את זה כבר לפני כמה שנים וגם השחקנית מוניק. אבל את התמונות שלהן הכרתי רק אחרי שנכנסתי לקבוצות של נשים שלא מסירות שיער. אני לא נושאת את עיני להוליווד כדי לקבל השראה [אבל יש נשים שכן ולכן ייצוג במדיה חשוב). נשים נגישות מסביבי הן ההשראה שלי.

אני לא שואפת לכך שכל הנשים יפסיקו להסיר שיער ואני לא מטיפה לכך, בדיוק כמו שאני לא מטיפה לנשים להניק  בכלל ועד גיל ארבע לפחות בפרט כמוני, כל מה שאני רוצה הוא שה"חבילת מחוייבות נשיות" הזו תתפרק כבר ונוכל לבחור לבד מה לקחת ומה מבזבז לי את הזמן ויש לי דברים יותר טובעים לעשות בו ואז כל אשה שבוחרת תוכל להגיד "אני בוחרת להסיר שיער" ותהיה לזה משמעות כי בשביל בחירה צריכות להיות לפחות שתי אפשרויות שאף אחת מהן לא גוררת עליהום שלא כולן רוצות או יכולות להתמודד איתו וזה תקף לכל בחירה שאנחנו עושות  כי

שיער גוף זו רק דוגמה לטאבו שזקוק לפירוק דחוף

זה מעולם לא היה ה-מאבק הפמיניסטי, מעולם לא היה ולא יהיה מדד לפמיניזם
זו כן דרך להרחיב את מושג היופי והנשיות, להאבק בסטריאוטיפים מגדריים ותפקידים מסורתיים ושוני דרמטי בין המינים שמיוצר בכוונה כדי להסביר, להצדיק, לקבע ולא לאפשר שינוי, זו דרך לחנך דור חדש וזו דרך להיראות וכל אלו הם נושאים פמיניסטיים.

אני לא אומרת "ככה נראית פמיניסטית"
אני אומרת, ככה אני נראית ואני גם פמיניסטית

524550_10202746942826098_2031035303_n

ואסיים בשיר

אל תגידי לי
מדברת על חופש הבחירה?
אז בואי נראה אותך,
אל תשימי לק ואל תתאפרי,
אל תסדרי גבות ואל תענדי תכשיטים,
אל תנעלי עקבים
אל תלבשי שמלה

אל תסדרי את השיער
אל תצבעי את השיער הלבן
ואל תגזרי קצוות
ובכלל אל תחפפי את השיער
ואל תצחצחי שיניים וגם אל תתקלחי

כי אני לא בתחרות ולא בהתערבות
עם אף אחת

אני לא מסירה שיער מן הגוף
מהפנים לפעמים
אני לא נועלת עקבים אבל אני לובשת שמלות
אני מתאפרת לפעמים ושמה לק
אני מתה על תכשיטים
אני עושה אותם בעצמי!
אני לא צובעת את השיער הלבן ואני לא גוזרת קצוות
כי זה מיתוס, השיער לא באמת צומח מהר יותר
או פחות מתפצל כשגוזרות קצוות
אני מגלחת חצי ראש פעם בחודש וחצי
ואני מתקלחת
ומצחצחת שיניים

ואני לא מבינה איך תמונה שלי עם שיער על הגוף
שוללת ממך משהו מהבחירות שלך!

6 Comments
 • מרב
  Posted at 07:55h, 12 אפריל להגיב

  נהנתי לקרוא עד המשפט —-בדיוק כמו שאני לא מטיפה לנשים להניק בכלל ועד גיל ארבע לפחות בפרט כמוני, —- ואז נפל לי האסימון שהפוסט הזה -יש בו מעין פרסומת סמוייה -ואז כבר לא נהנתי לקרוא אותו.
  לא רק פרסומת סמוייה הייתי אפילו אומרת -הטפת מוסר וחינוך -בקריאה שנייה – תוכו ממש לא כברו –

  במילים אחרת – את בעצם מכניסה פה טוב טוב לכל מי שלא כמוך -מורידה שיער-משתמשת בדאודרנט- מתקלחת עם סבון -אוהבת ריח של דשא קצוץ ורחמנא לצלן לא מניקה! בפרט עד גיל 4 כמוך.

  • Ayala
   Posted at 16:48h, 12 אפריל להגיב

   אז מסתבר שאם כותבות "להנקה" במשפט "אני גם לא מטיפה להנקה" זו "פרסומת סמויה" להנקה! אז אם אני כותבת שאני לא מגלחת זו פרסומת לגילוח? רצת לגלח דווקא כי כתבתי שאני לא? אני גם לא מעשנת אגב, אז אם עכשיו את רצה להדליק סיגריה תהיי בריאה עם התירוצים שאת מוצאת כדי לא לקרוא מילה…

   ואיך אני יודעת שלא קראת מילה? כי אם מהפוסט שלי הבנת שאני טוענת שיש דרך אחת נכונה ויחידה אז לא קראת מילה.
   אני לא שוללת אף בחירה של אף אחת ואני לא בתחרות עם אף אחת אז אני לא יודעת למה את מרגישה שאת בתחרות איתי. אם המילה "הנקה" עשתה לך טריגר לחוויות שליליות שחווית סביב הנושא אני מצטערת וכועסת בכעסך אבל אני לא מכירה את העולם הזה שבו יש פרסומות להנקה עד גיל ארבע. על הלעג הממוסד כלפי מניקות פעוטות גם אפשר לכתוב פוסטים. אני מבטיחה לא לתייג אותך 😉

 • roitash
  Posted at 06:34h, 13 אפריל להגיב

  אני מסכימה מאד.
  אני מסירה שיער בערך ארבע פעמים בשנה ובין לבין הוא צומח. ככה עשיתי מאז שהתבגרתי (נגיד, אחרי הצבא), ואף פעם לא חשבתי לעשות מזה עניין. צחקו עלי הרבה, חברות בעיקר, וצחקתי עליהן בחזרה. האובססיה הזאת על כל שערה שצומחת נראית לי מטורפת. בדיוק דיברתי על זה עם בן הזוג שלי, כשקראתי כתבה על שלושה דברים שנשים הפסיקו לעשות מתוך מחאה פמיניסטית: להוריד שיערות, ללבוש חזיות ולצבוע שיער. אני אף פעם לא הקפדתי לעשות את הדברים האלה (לא צובעת שיער ולובשת בעיקר גוזיות), ולא מתוך מחאה אלא כי ככה אני רוצה. המחאה היא, אני מניחה, שאני לא עושה את מה שאני לא רוצה רק כי צריך.
  נראה לי שברגע שזו הופכת להיות הצהרה מחאתית, זה הופך להיות כובל כמו הצד השני (שאם אני מחליטה להתגנדר לאירוע אני אקבל תגובות כמו, "אה, עכשיו את לא פמיניסטית?").

  • Ayala
   Posted at 14:41h, 14 אפריל להגיב

   תודה
   איך זה יכול להיות כובל אם רק מוסיפות אפשרות ולא מורידות אפשרויות?
   המחאה היא לא נגד הסרת שיער, המחאה היא נגד כפיית סטנדרט ואכיפתו באמצעים אלימים למשל התעמרות ברשת (ואנחנו יודעות כבר שההשלכות של התעמרות ברשת יכולות להיות הרות גורל ועניין של חיים ומוות) והטעיה למשל בענייני בריאות כמו שציינתי

 • חיה
  Posted at 10:53h, 13 אפריל להגיב

  מקסים ונכון, הזדהיתי כמעט על כל מילה! זה קול שהגיע הזמן שיישמע!

 • מור
  Posted at 22:32h, 05 מאי להגיב

  וואו! כמה אטמץ פשוט להיות עצמך ולחשוף את זה לעיניי כולם! הלוואי עליי…. ממש שמחתי לקרןא ונהנתי מכול מילה!

Post A Comment