שולפת צפורניים | דמויות טרנס כקוריוז; או – ייצוג בכל מחיר? הטרנספוביה הבוטה של Glee
1910
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1910,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

דמויות טרנס כקוריוז; או – ייצוג בכל מחיר? הטרנספוביה הבוטה של Glee

מאת: ציפי ערן

*ספוילרים ל-Glee*

Beiste-and-Unique

הייתן חושבות, אולי, שהצגת דמות טרנסג'נדרית *שניה* בתכנית הפופולרית תהווה סיבה למסיבה לדוגלות ייצוג טרנסי מורחב ונכון יותר… אבל הייתן טועות. לעניות דעתי, כמובן.

Glee היא תכנית שבעת ובעונה אחת מצליחה להיות מהממת – עם ייצוגים של נשים, של הומואים, של לסביות, עם נגיעות לכל מיני אישו-ים של קהילות מודרות, היא דואגת לייצג מגוון צבעי עור ועוד – בזמן שהיא מבאסת את הצורה, כי היא קווירפובית, מוחקת ו/או מבזה ביסקסואליות, מנצלת את הכאילו-פתיחות לדמויות שבדרך כלל אין להן נראות בטלוויזיה (אחת הדמויות הראשיות בכיסא גלגלים, למשל) כדי להצדיק בדיחות מאוד פוגעניות (על ידי דמויות שליליות, כמובן, שלא נטעה ונחשוב חלילה שזה באמת מצחיק לצחוק על נכים). הבעיות עם התכנית הן רבות ומגוונות, ועדיין התכנית ממכרת לרבות מחברות וחברי קהילות להט"ב וקהילות מודרות אחרות – כי היא כביכול *רואה* אותנו, במקומות שבתכניות אחרות אנו שקופות לגמרי או משמשות (בדרך כלל – משמשים) כעלה תאנה קומי או לפחות ליברלי-לבן כזה כדי שכל מי שקשור לתכנית יוכל לטפוח לעצמו על שכם ולהמשיך בסיפור המרכזי ההטרונורמטיבי.

וכך גם יש בעתייות רבה בהתייחסות לדמויות הטרנס* שבתכנית.

הדמות הראשונה ש-Glee הציגה לנו הייתה יוניק (Unique). בהתחלה זו הייתה דמות מאוד משנית, והוצגה כנער הומוסקסואל בעל נראות נשית. כשהדמות קיבלה במה יותר מרכזית, היא הוצגה כנאבקת עם זהותה המגדרית, אבל בסוף – היה ברור שמדובר בנערה טרנסג'נדרית. יוניק הייתה גם נערה טרנסג'נדרית *שחורה* כך שלכאורה – יש כאן ייצוג לא רע, והרבה נראות. אממה, יוניק חטפה טרנספוביה וטרנסמיזוגניה מבערך *כל* הדמויות האחרות בתכנית, כולל ה"ליברלים" וה"מודרים" האחרים. כתבו לדמות שלה עלילה בה היא מרמה ומשקרת לאחד מחבריה למקהלה (דרך האינטרנט) שהיא נערה סיסג'נדרית לבנה (catfishing), כי – הטרופ שנשים טרנסיות הן שקרניות וטרנסיות היא תרמית – היא בכלללל לא טרנספובית.

Unique-1

ואני רוצה להזכיר שמדובר בתכנית שהיא כביכול להט"ב-פרנדלי. אבל כמו במרחבים אחרים, יש להט"ב שהם יותר (במיוחד אלה שמיוצגים ב-ה') ולהט"ב (במיוחד ט"ב) שהם פחות. כינויים פוגעניים כמו Tranny ו- SheMale עברו שם ללא התנגדות, למרות שכינויים כמו faggot לא הורשו, גם לא כבדיחה על ידי דמות הומופובית. כשהמקהלה שרה את Born This Way, הוציאו את הרפרנס לאנשות טרנס*, וכהעלו את The Rocky Horror Picture Show, לא נתנו לבן לשחק את ד"ר פרנקנפורטר, וגם לא הרשו למילה "טרנסקסואל" להיות מדוברת. לגבי יוניק באופן ספציפי – לא הרשו לה לשחק את תפקיד ריזו ב-Grease, וגם לא נתנו לה להשתמש בשירותי הבנות.

מה שכן, הדמות הטרנסית של יוניק גרמה להרבה רחש-בחש במדיה, ותכניות כמובן נהנות מרייטינג, וכך פיתחו לזמן מה את הדמות – ואז, כשהרחש שקט – העלימו אותה כאילו אף פעם לא הייתה קיימת. היא לא מוזכרת, אף אחד לא מתגעגע אליה, היא לא מופיעה בפרקי "פגישות מחזור" (כמו בפרק הראשון של העונה הנוכחית כאשר בוגרי גלי נרתמים לעזרת רייצ'ל בהקמת המועדון מחדש). היא מחוקה. היא שירתה את מטרת מפיקי הסדרה, ועכשיו אפשר לזרוק אותה לפח.

אבל איך התכנית – שכוכביה העיקריים הם כמובן לבנים כשלג וקלים לעיכול – תמשיך להציג את עצמה ככוללנית? צריך עוד מניפולציה טרנסג'נדרית – זה מה שצריך לעשות.

וככה אנו מגלות בפרק האחרון שמאמנת הפוטבול – Coach Beiste – הוא גבר טרנס. אנו לכאורה צריכות לשמוח שיש המשכיות טרנסית, אבל אני לא מצליחה לשמוח. בכלל.

קודם כל, החלפנו דמות של אישה טרנסית שחורה בדמות גבר טרנס לבן. זה לא ממש נראה לי תזוזה לכיוונים נכונים של ייצוג. למרות נראות מוגברת של נשים טרנסיות – אבל ממש רק בשנה האחרונה – בעיקר בזכות לברן קוקס וג'נט מוק, ותכנית פופולרית על דמות של אישה טרנסג'נדרית (שמגולמת על ידי גבר סיס, אבל זה כבר סיפור אחר), היסטורית הייתה יותר נראות לגברים טרנסים. או לפחות יותר נראות חיובית – תמיד יש זונות טרנסיות שחורות בתכניות שוטרים, ודמויות מרמות ושקריות של נשים טרנסיות כמו ב- Nip/Tuck (שאגב, מפיקיה הם גם בין מפיקי Glee. הממממ.) אז כאן, הייתה לרגע דמות אנושית, בעלת רגשות וסיפור אישי – אבל היא נמחקה. זה מרגיש כמו גימיק – נעשה V על כל מיני ייצוגים טרנס* ונראה כמה אנחנו סבבה.

שנית, הדמות של קואץ' ביסט היא גם ככה, כבר, דמות שדי מתעללים בה. תרתי משמע. בדרך כלל, ביסט היא דמות שולית. לסירוגין, קשה להבין אם אנו אמורות להזדהות איתה, ולהרגיש טוב שיש דמות נשית (בזמנו) שהיא לא נשית בפרפורמנס שלה, שהיא אישה גדולה, חזקה פיזית, קשוחה – אך שעדיין רוצה שיאהבו את הנשיות שלה… או שאנו אמורות לצחוק עליה יחד עם סו סילבסטר, ועל איך שהיא דוחפת לפיה חיות שלמות ובולעת מבלי ללעוס, לרחם עליה או לבזות אותה על גודלה וכיעורה, ולצפות – כמובן – שתיכשל כשלון מר במשחק האהבה. גם השם שלה הוא משחק מילים על המילה beast, או חיה רעה. הקו העלילתי הראשון ובערך היחיד שבו מאנישים את ביסט הוא הסיפר של ההתעללות הפיזית שהיא עוברת בידי בן זוגה. לכאורה – זהו גם נושא חשוב וזה טוב שהתכנית העלתה את הסוגיה, אך זה גם די ברור שהם יעשו זאת עם דמות משנית שניתן לעוות את אישיותה לצורך העלילה, וזה בדיוק מה שהם עשו.

Beiste-1

ואז – זה בדיוק מה שעשו פעם נוספת עם העלילה הנוכחית. והרי ביסט כל כך נלחם.ה על זכותו.ה לנשיות… עכשיו, אני לא אומרת בשום פנים ואופן שאסור למישהו להזדהות כגבר טרנס גם אם בעבר הוא לא הזדהה כך. אני לא חושבת שיש שביל אחד לזהות, או מופע אחד לזהות, ושרק אלה הם נכונים או מותרים. אם ביסט הוא גבר, אז הוא גבר. אבל כדמות – זוהי מחיקה של זהות קודמת שהיה לא פחות חשוב לייצג – והעלילה הנוכחית מכחישה אותה, לחלוטין. בעונה הנוכחית, אין הכרה במאבקים הקודמים של ביסט ואבולוציה לזהות הנוכחית שלו, אלא מחיקה שהוא אי פעם הזדהה אחרת, ונלחם על הנשיות שלו – ולעומת זאת יש טענה ש"תמיד הרגשתי ככה". זה שוב מרגיש כמו גימיק – רצינו להראות עוד דמות טרנס*, אז ניקח את הדמות השולית הקרובה ביותר ונעוות אותה לצרכנו. זה מרגיש fake. וכאמור – להיות fake זה טרופ טרנספובי לעילא.

והנקודה האחרונה – כאן אני בכל זאת נותנת ל-Glee קצת קרדיט – כי הם טרחו להסביר מה זה דיספוריה, והם לא שינו את ההעדפה המינית של ביסט, שממשיך להמשך לגברים ומגדיר את עצמו כהומו… אבל הם גורמים פה למעבר בזק – בתור טרנסג'נדר, ביסט עובר ניתוחים והליכים מזורזים על פני שלושה פרקים. הוא עוד לא לקח הורמון אחד, ויש לו כבר תורים לניתוחים עליונים ותחתונים, ומתוכנן להראות את שובו כגבר "אמיתי" בהמשך העונה. הוא לא יכול להיות טרנס, כנראה, ללא הניתוחים כחותמת – השינוי חייב להיות מהותני אחרת כנראה זה לא נחשב. לא יודעת. מבינה שזה עולם הטלוויזיה ולא העולם האמיתי, אבל שוב – מאולץ ושטחי משהו.

Glee מתיימרת להיות תכנית כוללנית, עם ייצוגים מגוונים, שתוקפת את הסוגיות הקשות. אבל זה כל כך ההיפך ממה שקורה בפועל. בפועל, התכנית מנציחה תפישות פסאבדו-פרוגרסיביות. נישואים גאים – כן. בתולין – כן. פוליאמוריה – לא. ביסקסואליות – ממש ממש לא. טרנסג'נדריות – תגידו תודה שבכלל הכרנו בקיומכןם. א.נשים שחורים – יודעות לשיר ולרקוד. א.נשים שמנים – סבבה רק אם הם שחורים. א.נשים אסייתיות – שוליות. א.נשים נכים – מותר לצחוק עליהם כי הם כל כך יקרים לליבנו. והרשימה עוד ארוכה.

אני די בטוחה ש-Glee תירשם כתכנית היסטורית. שבלימודי מדיה היא תחזיק במקום של "הראשונה ש-", ויחקרו את הייצוגים שבה, את איך שהיא הציגה לעולם הרחב מגוון זהויות והפכה אותן משקופות לנראות. ואולי גם מגיע לה. אבל אני מקווה שזה לא יעבור באופן לא מבוקר, כי זה לא יותר נעים לקבוצות שנשארות שקופות או שמשמשות כעלה תאנה כאשר עלה התאנה הקודם מתנהג באופן זהה כלפיהן.

*************

צפו בסצנת היציאה כטרנס:

1Comment
  • שיר
    Posted at 22:45h, 18 ינואר להגיב

    Glee נוטים להיות ממש Off במסר שלהם בעיניי… החל מזה שלמיטב זכרוני כל ההומואים בסדרה לבנים, הלסביות רזות ומתאימות למודל היופי, והייתה גם את הדמות של מארלי שהייתה פספוס עצום בעיניי.
    אני גם נערה, וציפיתי שהיא תהיה ה-Every Girl שאוכל להזדהות איתה אבל הסיפור שלה עבר הגחכה איומה בעיניי, ומה שאני הולכת הוא כנראה טריגרי מאד אבל אני לא חושבת שזה הוגן שהיא מייצגת בנות עם הפרעות אכילה ודימוי עצמי נמוך. בתור מישהי שנאבקה עם ביטחון עצמי ירוד הפריע לי שמישהי לבנה ורזה שדי מתאימה לאידאל היופי קבלה על זה כזה פוקוס בסדרה. נכון שאולי הם רצו להגיד שגם בנות שנראות לנו מושלמות מתמודדות עם דברים כאלה, אבל שוב הם היו Off במסר ומה שאני קיבלתי באותה תקופה זה "אם היא מרגישה רע עם עצמה ונראית ככה, איך אני אמורה להרגיש?" בתור מישהי שהרבה פחות מתאימה לאידאל היופי ממנה.

Post A Comment