שולפת צפורניים | "למה שלא תסבירי לי על פמיניזם?"
847
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-847,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

"למה שלא תסבירי לי על פמיניזם?"

מאנגלית: ליאור בצר

**אזהרת טריגר: הסגברה, הכחשת דיכוי, האשמת קרבן**

הוא לא שונא נשים.

יותר מכל דבר אחר, חשוב לו שתדעי את זה: הוא לא שונא נשים.

יש לו שתי בנות, למען השם, ואישה שהוא מעריץ הכי בעולם, ואחות שהוא מתכתב אתה כל יום ואימא שהיא האישה הכי חזקה שהוא מכיר – כן, חזקה יותר אפילו מכל הגברים שפגש. אז אל תחשבי שזה מפני שהוא שונא נשים.

אם כבר, הבעיה האמתית שלו היא שהוא אוהב אותן יותר מדי.

את מבינה, הוא רק רוצה שהבנות שלו יגדלו ויהיו בטוחות ומאושרות. ואם להיות כן, חלק מהדברים שאת אומרת -שהפמיניסטיות האלה אומרות – הם די מטרידים.

הוא רק רוצה לנהל דיון תאורטי. בין שווים. בין מבוגרים. זה הכול. הוא לא אומר שאת טועה – ממש לא! הוא רק רוצה שתסבירי לו כמה דברים. הוא אדם הגיוני, רציונלי, והוא רק מחפש מה שכל אדם הגיוני ורציונלי מחפש: הוכחה.

אחרי הכול, אם את קוראת לעצמך פמיניסטית, את אמורה לרצות לגבות את הדעה שלך בעובדות, לא?

ואם יש לך מידע ונתונים, זה לא צריך להיות מסובך לשכנע אותו, נכון?

ואחרי הכול, איך הוא בכלל אמור להבין משהו אם לא תסבירי לו?

הוא רק רוצה כל כך להבין.

mainsplainer

אם לא אכפת לך, את יכולה קודם כל לספק לו נתונים אמפיריים שנשים ממשיכות לסבול מדיכוי מערכתי? לא אכפת לו מהעבר, והוא לא מעוניין בשיעור היסטוריה. הוא רוצה לדבר על כאן ועכשיו. וממה שהוא רואה כאן ועכשיו, נשים מסתדרות יפה מאוד. הנה, תראי אותך! חכמה, משכילה, יפה. מה במגדר שלך היה יכול אי פעם לעכב אותך? אם כבר, המגדר שלך בטח פתח לך כמה דלתות!

הוא תוהה, לדוגמה, אם ידעת שיש יותר נשים במוסדות להשכלה גבוהה מאשר גברים? ממש נראה שהרווחת מהיותך אישה מהבחינה הזאת!

הוא תוהה אם ידעת שיותר גברים נהרגים במסגרת עבודתם מאשר נשים, או שיותר גברים מתים מוות אלים מאשר נשים.

הוא תוהה אם את מודעת לעניין ששיעור ההתאבדויות גבוה יותר לגברים מאשר לנשים.

הוא תוהה אם בכלל אכפת לך כל כך מגברים, כמו שלו אכפת מנשים.

כשאת מעלה את פער השכר, הוא מסביר לך שנשים מרוויחות פחות משום שהן עובדות בממוצע פחות שעות. הוא אומר לך שגברים מקבלים בונוסים על עבודות מסוכנות יותר, וזה מטה את הנתונים. הוא אומר לך שפער השכר אינו מבוסס על אפלייה, אלא על גורמים מקלים שאת כמובן לא לוקחת בחשבון.

כשאת מעלה סטטיסטיקות של אונס ושל אלימות בתוך המשפחה, הוא אומר לך שברור שאכפת לו מקרבנות נשים, אבל שואל למה לא הזכרת קרבנות גברים. הוא מהרהר בקול רם כמה זה מעניין שאת בוחרת להתמקד כל כך בנשים, ונראה שבכלל לא אכפת לך מגברים. את לא חושבת שגם גברים הם קרבנות של אונס ושל אלימות בתוך המשפחה? חשבת פעם על העובדה שהסטטיסטיקה לגבי גברים נמוכה כל כך משום שהסטיגמה מונעת מהרבה קרבנות לדווח על הפגיעות שלהם? כשאישה נאנסת או מוכה, היא זוכה לאדיבות ולרחמים, אבל אם זה קורה לגבר, אפשר רק לדמיין את ההערות והתגובות על הגבריות שלו ועל נטייתו המינית. ואין אף מקלט לקרבנות גברים של אלימות בתוך המשפחה, אין סדנאות לגברים שילמדו איך להגן על עצמם מפני אנסים. אז בעצם אפשר לומר שהגברים במצב הרבה יותר גרוע מהבחינות האלה?

הוא לא אוהב את המונח "האשמת קרבן", כי לדעתו נשים משתמשות בזה בניסיון להתחמק מההשלכות של המעשים שלהן. העניין הוא שאם את צעירה שיוצאת לשתות ולבלות עם בנים, ברור שכולנו יודעים שיש דברים שעלולים לקרות. ברור שכל אנס הוא אדם נורא ושמגיע לו להיענש, אבל. טוב. נשים צריכות לתרגל ניהול סיכונים, לא? אם אנחנו יודעים שיש אנסים (ואנחנו יודעים את זה), אז למה – מבחינה לוגית – שנשים יבחרו בחירות מסוימות שיגדילו את הסיכון שלהן להיאנס? אנסים הם מפלצות ואי אפשר לשנות את זה, אבל נשים בהחלט יכולות לעשות את מה שביכולתן כדי לשמור על הביטחון שלהן.

אחרי הכול, אם הבית של מישהו נשדד כי הוא לא נעל את הדלת, אנחנו מכירים בכך שנעילת הדלת הייתה עשויה למנוע את הפשע, לא? אנחנו לא חושבים שהאדם שפרצו לו הביתה הוא לחלוטין חף מאשמה פשוט כי בעולם מושלם לא היו מתבצעים פשעים, נכון?

במילים אחרות, כשנוהגים באוטו, חוגרים חגורת בטיחות, לא כי אנחנו חושבים שאנחנו נהגים גרועים, אלא כי אין ביכולתנו לשלוט במה יעשו אנשים אחרים על הכביש.

הוא רוצה שהבנות שלו יתלבשו ויתנהגו בצניעות כי אפילו שהוא סומך עליהן, הוא לא סומך על אנשים אחרים. זאת לא האשמת קרבן, זה פשוט היגיון בריא.

הוא שואל אם את חושבת שהבנות שלו צריכות לחוות את הנזק הסביבתי של הטיעון שאת מנסה לבסס.

הוא שואל למה נראה לך בסדר לסכן את חיי הבנות שלו בשביל העקרונות הפמיניסטיים-לכאורה שלך.

הוא שואל למה את רוצה שהבנות שלו יתלבשו ויתנהגו כמו שרמוטות – לא היית מעדיפה שהן ימשכו בנים באמצעות השכל והאופי שלהן מאשר במראה החיצוני שלהן?

את מבינה, זה לא שהוא שונא נשים – בכלל לא. אכפת לו מאוד – בטח יותר ממך – מהבריאות ומהביטחון שלהן. הוא רוצה שהבנות שלו יתחתנו עם גברים שיתייחסו אליהן יפה – גברים שיפתחו להן את הדלת, גברים שימשכו בשבילן כסא, גברים שמתייחסים לנשים כמו שראוי להתייחס ליצורים הנשגבים שהן. הוא אומר לך שלנשים – לכל הנשים – מגיע יחס לא פחות מזה, משום שהן בנות אדם טובות יותר, אכפתיות יותר, מתוקות יותר מגברים. נשים גם חזקות יותר מגברים, הוא אומר – אחרת איך הן סובלות כאבי לידה? נשים הן אוהבות ומטפחות יותר מגברים, הוא אומר – לכן במשך אלפי שנים הן נשארות בבית עם הילדים בזמן שהגברים יצאו לפרנס את המשפחה.

למה את רוצה למנוע מהבנות שלו את כל האיכויות הנפלאות האלה של נשיות?

למה את רוצה שהבנות שלו יהיו יותר כמו גברים, שכל כך ברור שהם המין הנחות בכל כך הרבה מובנים?

את מדברת על הדרכים שבהן אנחנו כחברה מנציחות ומחזקות תפקידים מגדריים מסורתיים; הוא נותן לך דוגמה לאנקדוטה של ילד קטן שהתעניין באופן טבעי במשאיות, ושאחותו נמשכה לבובות ולערכות אפייה.

rothman_mansplain_post

את מדברת על מודל היופי הקיצוני שנשים נדרשות לעמוד בו; הוא מלגלג ושואל אם שמת לב איך נראים הגברים בהוליווד. הוא תוהה אם את חושבת שנשים הן היחידות שמתמודדות עם בעיות של דימוי גוף – את באמת מאמינה שגברים לא עומדים תחת אותו לחץ שמופעל על נשים?

את מדברת על הפלות; הוא מתמרמר על כך שלגברים אין שום מילה בהבאה לעולם של הילד שלהם, בשר מבשרם.

הוא משתמש במונח "טעות לוגית".

הוא משתמש במונח "גבר קש".

הוא משתמש במונח "מתקפת אד הומינם".

כשאת אומרת שהוא לא משתמש במונחים האלה במובנם הנכון, הוא מכנה את זה מתקפת אד הומינם.

כשאת מנסה לסיים את הדיון, הוא מאשים אותך שאת רגישה מדי בנושא. אחרי הכול, הוא דן אתך ברוגע ובהיגיון, ואת כל כך נסערת. הרי הוא ישב בשקט ובנימוס, הקשיב לך, הציג טיעונים תקפים למדי, התייחס אלייך בדיוק כפי שהיה מתייחס לגבר, אבל את לא מצליחה להתמודד עם זה. הוא מציע, בענווה, שאם את לא מסוגלת לנהל אתו דיון רציונלי ורגוע, אולי נשים באמת לא שוות כמו שנדמה לך.

הוא שואל למה את נהנית כל כך מעמדת הקרבן.

הוא שואל למה את רוצה לצמצם את הבנות החכמות והמוכשרות שלו לקרבנות בלבד.

הוא שואל למה את רוצה לחשוב על אימא שלו, החזקה והאמיצה, שגידלה אותו בעצמה, כעל קרבן.

הוא לעולם לא יחשוב על נשים כעל קרבנות משום שבניגוד אלייך, הוא לא שונא נשים.

תורגם מעמוד הבלוג Belle Jar. לפוסט המקורי:

http://bellejar.ca/2014/02/22/why-wont-you-educate-me-about-feminism/

1Comment
  • עדן
    Posted at 13:51h, 27 מאי להגיב

    מדהים שזה מתורגם. זה כל כך דומה לכל מקרה של הסגברה שראיתי שקשה להאמין שזה לא מבוסס על השבועיים האחרונים בקבוצת הפייסבוק החביבה עלי. מאיפה הם מביאים כולם את האד הומינם הזה?

Post A Comment