שולפת צפורניים | 28 גישות והתנהגויות גזעניות נפוצות – 4
126
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-126,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
פריווילגיה אשכזית

28 גישות והתנהגויות גזעניות נפוצות – 4

אשר מצביעות על תפנית לתוך הגנתיות או אשמה לבנה*

'חלק ד

אחרי כל אחת מהגישות או ההתנהגויות הרשומות כאן יש "בדיקת מציאות" (REALITY CHECK) ותוצאות של הגישה.
[הערת המתרגמת: ככל שאפשר "תירגמתי" דוגמאות להתאמה לישראל או לפחות ניסיתי להפוך אותן ליותר גנריות. אך יש לזכור שמקור המאמר הוא בארצות הברית, והוא כלל הרבה התייחסויות ספציפיות לאפליה המתקנת שם ולהסטוריית העבדות השחורה, לדוגמה. ייתכן ולא כל הדוגמאות עברו באופן מדוייק.] . .

 19  המתאמץפריווילגיה אשכזית

"כמובן שאני מסכים איתך!" (למזרחי) "אני מוכרחה לצדד באביטל בנושא הזה" (כאשר אביטל מזרחית ודעותינו מנוגדות).

בדיקת מציאות + תוצאות

האשמה הלבנה שלך מתגלה כאן. המזרחית תמיד צודקת, אסור לבקר או לאתגר מזרחים. את מנסה לא לשים לב לזה שאת אכן שמה לב למוצא המזרחי או הערבי או הברה"מי של מישהו. אתה לא חולק על דבריהם של מזרחים כמו שהיית עושה לאשכנזים, ואם כן, ללא אותה האמונה ונלהבות שהיית עושה עם אשכנזים. הגזענות מתגלה פה בצורת סטנדרט שונה לאשכנזים ומי שאינו אשכנזי. אם זהו הדפוס שלך, לא תוכל אי פעם לנהל יחסי גומלין אותנטיים עם אנשים ממוצא אחר משלך, כי הם יכולים להבחין בזה. הכנות שלך והמחוייבות שלך והאומץ שלך תמיד יהיו נתונים לשאלה, ובצדק. לא תוכל להגיע לרמה יותר עמוקה של אמון ואינטימיות עם אנשים שאתה מתייחס אליהם באופן כזה.

20   למד אותי!

"אני לא רוצה להיות גזען, אז בבקשה – תגיד לי כשאני עושה משהו גזעני" "מה עשיתי לא בסדר? תסביר, תדגים ותנמק"

בדיקת מציאות + תוצאות

למרות שזה כמובן מאוד חשוב שאשכנזים אנטי-גזעניים ילמדו וישאלו ויבחנו את ההתנהגויות שלהם, הגישה הזאת מובילה למצב שהאשכנזים שולטים בכיוון והמוקים של המאבק, לפי ההבנה והרמה שלהם. אנשים לבנים יגיעו לעתים למבוי סתום בהבנה שלהם, הם יגיעו למצבים שהם מתוסכלים בעצמם או מאחרים. הפתרון הוא לחפש עזרה מאשכנזים אחרים, ולא להפיל את האחריות לעזור לכם על אנשים מהקבוצה שחווה דיכוי. אם אתם מוכיחים את עצמכם כבני ברית, והיחסים בינכם לבין הקבוצה המדוברת מתפתחים, והאמון גדל, חברות בקבוצה ירצו לעזור לכם במקומות הקשים שלכם. אבל זה לבחירתן, ולא לבחירתכן. וזה לא מקובל שתצפו מהאנשים בקבוצות הנ"ל שיכירו לכם תודה על האנטי-גזענות שלכם, עד כדי שיקחו על עצמם את האחריות להנחות אתכם לפי רצונכם וצרכיכם.

21  לבן על לבן, ובצדק(נות)

"מה הבעיה של האשכנזים האלה? הם לא רואים כמה זה גזעני מה שהם אומרים?" "אוף, מה זה נמאס לי מאשכנזים גזענים" "אתה מתפרץ לדלת פתוחה" "אתם מבזבזים את הזמן איתנו, אנחנו לא קהל היעד למודעות הזאת"

בדיקת מציאות + תוצאות

אתה מפריד בין עצמך לבין אשכנזים אחרים. אתה רואה כגזענים רק את ה"אחר", כזה שלא במעגל הפנימי שלך. אמא שלך עובדת עם נשים מוכות, חבר שלך עובד עם פליטים, אתה עושה תואר במגדר… אתם לא מ"הסוג הזה", הגזענים האמיתיים. אתה יורד על אנשים שמתנהגים "לבן" ובצדקנות רבה מחשיב את עצמך והמקורבים אליך כמי שהתפתחו מעבר להתניה הגזענית הזאת.

זו פשוט רמה נוספת של הכחשה. אין כזה דבר "אשכנזים יוצאי דופן". אולי היית בסדנה לאנטי-גזענות; אולי אינך משתמש במילים מעליבות כמו "ערס" ו"פרחה". אבל אתה בכל זאת תמיד נהנה מפריווילגיות על סמך צבע העור שלך. אתה יוצא נשכר מהשיטה הדכאנית, ללא שום קשר לכוונות שלך. הריחוק שאתה יוצר בעצם מפריד אותך מבני ברית פוטנציאלים ומגביל את פוטנציאל הלמידה שלך.

22  מלך האשליות

אתה משתמש בשפה ה"נכונה", אתה שומע מוזיקה מזרחית, אתה תומך בפוליטיקה הנכונה, ונפגש עם האנשים הנכונים. אתה אפילו משתיק אמירות גזעניות כשמסתכלים עליך, וכשאין שום סיכון בכך. אתה משתף ממים בפייסבוק. אתה כולך נראה אנטי-גזענות.

בדיקת מציאות + תוצאות

זוהי הגישה הקוסמטית. אנשים לא-לבנים ובני ברית לבנים אחרים רואים דרך העשן והמראות בנקל. הפוזה האנטי-גזענית משרתת את, ומשת"פית עם הגזענות, כי היא מחלישה את האמינות של בני ברית אמיתיים.

23  יש לי עבודה עצמית לעשות

"אני צריך לעבוד על עצמי קודם" או "הרי, מיגור הגזענות זה עניין של שינוי בגישות אישיות ממילא"

בדיקת מציאות + תוצאות

אם אתה יוצא מהנחה שהסתכלות פנימית ועבודה בינאישית זה כל מה שצריך לעשות, אז לא היית עושה או תומך בשום פעולה במגזר הציבורי והיית מתעלם מפרקטיקות גזעניות בתרבות הרחבה; לבנים היו מתעלמים לחלוטין מגזענות עד שהעבודה העצמית שלהם הייתה ממגרת כל התניה גזענית, ומכיוון שה"מרפא" הטוטאלי הזה לא יכול לקרות, בעצם, הנחה כזאת פוטרת אותך מכל מעשה במלחמה בגזענות.

 << לפרק ג'                                                                                                      לפרק ה' >>

* עפ"י מסמך שנכתב ע"י דברה לי, מהארגון Anti-Racism Education Initiative http://www.stcloudstate.edu/affirmativeaction/resources/insights/pdf/28ToolsChange.pdf

No Comments

Post A Comment