שולפת צפורניים | לא כולן יפות
1550
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1550,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

לא כולן יפות

מקור: פוסט בבלוג Mindless Productivity

כל יומיים-שלושה, אני רואה את מאמר או פוסט בבלוג או ציטוט מעורר השראה שמדבר על יופי. זה בדרך כלל משהו מעצים כמו:

"את יפה, בין אם את יודעת את זה או לא".

"אנחנו כולנו יפות".

"יש מישהו שבשבילו את הכי יפה".

בקטע מחזק. זה בונה בטחון עצמי, גורם לאנשות להרגיש מוערכות, ומפיץ שמחה ואושר ברחבי האינטרנט.

זה גם לגמרי בולשיט.Ugly Face ואת יודעת שזה בולשיט כי ממש רצית לצחוק כשראית את התמונה הזו.

לא כולן יפות. יש אנשים שיש להם גידול בגודל של ראש שני שצומח להם מהאוזניים. יש א.נשים שיש להם עור כמו של הדמות של חברת מישלין. יש א.נשים שחסרות להן אצבעות, ידיים, רגליים או עיניים בגלל תאונות עבודה. לא.נשים יש יבלות ופגמים ונשירת שיער ושיניים רקובות ופזילה וחך שסוע ופיטמה שלישית  וגבות מחוברות.

יש הרבה א.נשים שהמראה החיצוני שלהם לא נעים לעין, שזו המשמעות העיקרית הנפוצה ביותר של המילה "יפה" . אז למה אנחנו משתמשים במילה הזו גם כשמדברות בכלל על כל תכונה חיובית אחרת?

אף אחד לא אומר "כולן מקשיבות טוב". אף אחד לא אומר "יש מישהו שבשבילו את אתלטית מצויינת". אף אחד לא אומר "את כותבת מדהימה בין אם את יודעת את זה או לא"  אני עדיין מחכה, אבל הם לא אומרים את זה. יופי הוא התכונה היחידה שכולםן מקבלות אליה גישה חופשית, למה?

מכיוון שיצרנו תרבות שמעריכה יופי מעל כל תכונה מולדת אחרת… לפחות אצל נשים. גברים בדרך כלל מוערכים על ידי ההצלחות שלהם, שנחשבות תמיד כתוצאה של או כשרון או עבודה קשה, למרות שהצלחה תלויה גם המון במזל וקשרים עם האנשים הנכונים.

אבל נשים הן פחות או יותר מכשיר של תו אחד. החברה אומרת, you’re hot, or you’re not המראה שלך משפיע על בחירת בן זוגך, החברים שיהיו לך ואפילו העבודה שלך. המראה שלך, שהוא גורם שמשפיע על כל חלק של חייך, הוא משהו שאין לך כמעט שום שליטה עליו.

זה כמובן דבר נורא להגיד והחברה יודעת יותר טוב. החברה יודעת שכמודעות להשפעה של יופי על כל תחומי החיים, מכירות בכך שזו דרך בלתי הוגנת ובלתי סבירה לנהל את העניינים אז החברה מרגיעה אותך ש-

כולן יפות
כולן יפות

כי אם כולן יפות או כולן יכולות להיות יפות או לכולן יש מישהו שבשבילו הן יפות זה בסדר לבסס את התרבות סביב יופי.

ואנחנו ביססנו את הציביליזציה סביב יופי. סרטים, טלויזיה, ומוסיקה משגשגות על הצעיר.ה והאטרקטיבי.ת. תעשיות האופנה והקוסמטיקה בונות על ההערכה העצמית הנמוכה שלך  כדי למכור לך מוצר אחר מוצר שמבטיח לעשות אותך יפה יותר ובעלת ערך לחברה. פורנוגרפיה מגלגלת מליארדי דולרים בשנה על מכירת חוויה מינית עם א.נשים שהם, במונחים של מראה, באופן קבוע מחוץ לליגה שלך.

וענפים אלו לא הולכים לעשות שום דבר כדי לסכן את הרווחים שלהם. בוודאי, הם מתנהגים כאילו הם כן עושים את זה – אמריקן איגל הבטיחה לא לפטשפ את הדוגמניות שלהם, אז הם פשוט מקפידים להעסיק דוגמניות ודוגמנים יפים ופוטוגנים באופן טבעי.

aerie-no-photoshop-ad-campaign

כן, ה"אני האמיתי שלך" היא סקסית, אם, את יודעת… נולדת ככה.

או דאב משתמשת בקמפיין "יופי אמיתי" שלהם כדי להרחיב את הסטנדרטים הצרים של היופי על ידי הצגדת דוגמניות עם מגוון רחב של מבני גוף.

dove-real-beauty-models-ad-campaign

ממש הרבה מגוון…

אז מה אנחנו יכולות לעשות כדי להפיל את המערכת אחת ותלמיד?

בכנות, כלום. לא את ולא אני יכולות להפיל תאגידים ותעשיות שמגלגלות מליארדי דולרים בכוחות עצמינו. הן חילקו את הקלפים באופן לא הוגן נגדינו ביותר מדי דרכים והם ינטרלו כל צעד שנעשה.

כאשר את משחקת משחק שבו החוקים הם לא הוגנים ושיש שחקנים שמכופפים את החוקים לטובתם זה הזמן להפסיק לשחק.

עזבי את ה"יפה". לא כל אחת יכולה להיות יפה בדיוק כמו שלא כולם יכולות לטפס על האוורסט או לנגן בסקסופון או להפוך למיליונרית.

אני יודעת למה את מתכוונת כשאת אומרת "כולן יפות". את אומרת שכולן בעלות ערך, שכולן שוות משהו, לכל אחת יש תכונות טובות שהופכות אותה לאהובה על ידי מישהו ואם היינו יכולות לנכס את המילה ולהפוך אותה לבעלת המשמעות הזו הייתי אומרת – יאללה, נלך על זה.

אבל האמת היא, שאנחנו לא מנכסות את המילה. העולם מחזיק את המילה הזו ולעולם המשמעות של "יופי" היא אטרקטיביות פיזית ולא יותר מזה. להשתמש במילה "יפה" במשמעות רחבה, עמוקה וחשובה יותר רק מבלבלת. היא שולחת לנערה צעירה מסרים סותרים נוראיים: אומרת לה שכולן יפות ומייאשת אותה כאשר הבחורים נוהרים אחרי מישהי עם מותנים צרים יותר משלה וחזה גדול יותר.

בשורה התחתונה – זו סמנטיקה בלבד. אבל הסמנטיקה הזו פוגעת יותר ממה שאנחנו חושבות אז בואו ננסה לעקוף אותה.

אני רוצה לומר לך משהו, קוראת יקרה. אני לא יודעת אם את יפה, מצחיקה, חכמה, ידידותית, מוסיקלית, אכפתית, חרוצה, אתלטית או כל דבר אחר. כל מה שאני יודעת הוא:

את בעלת ערך

את חשובה

את מעניינת

מגיע לך שיאהבו אותך

אז בואו נשכח מהמילה "יפה". היא כבר הפכה ממילא למילה די מכוערת.

 

2 Comments
 • ענבל אשל כהנסקי
  Posted at 14:39h, 24 יוני להגיב

  כמשוררת, אני מוצאת את היופי הכרחי לחיי. כלומר, אני מחפשת את היפה והנכון כאותה אמת אריסטוטלית.
  זה לא סותר את האפשרות של יופי גם בכיעור וברוע, זה רק הופך אותם ליותר מרתקים בעיני!!

 • אריק
  Posted at 20:54h, 11 דצמבר להגיב

  המון תודה על הקטע!
  האמת שראיתי אותו לפני המון זמן, ונזכרתי בו לפני חודש כשידידה סיפרה לי על זה שבבצפר עשו להם פעילות יעני פמיניסטית על זה שיש הרבה סוגים של יופי, ועל זה שצריך לחפש מה יפה בכל אחד, ואז זה נהיה סלנג אצלהם להגיד ״יש משהו יפה בחצ׳קון העצום שגדל לך על האף״ וככה לרדת על הבנות.

  אולי צריך לדאוג שמורים יקראו את הקטע הזה ולא יעשו יותר נזק מלעזור..

Post A Comment