שולפת צפורניים | התגמול שאתה מקבל כשאתה לבן, גבר ושובר את הכללים
93
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-93,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

התגמול שאתה מקבל כשאתה לבן, גבר ושובר את הכללים

שבירת הכללים משתלמת לגברים לבנים, אבל לא כל כך בשביל כל אחד אחר. מחקרים מראים שהצלחה גדולה לעיתים קרובות מחייבת נטילת סיכונים – אבל נשים וא.נשים לא-לבנות לעיתים קרובות משלמות מחיר.

מאת אנה נורת', 8 במרץ 2013 – BuzzFeed
מקור: http://www.buzzfeed.com/annanorth/the-rewards-of-being-white-male-and-a-rulebreaker

פיקארד

בפרק מרגש במיוחד בסדרה "מסע בין כוכבים – הדור הבא"  קפטן פיקארד נוסע בחזרה בזמן כדי לעצור את עצמו הצעיר מלהדקר בלב בקטטה בבאר. אך כשהוא חוזר להווה הוא כבר אינו הקפטן של ספינת החלל. הוא אמנם קצין, אך בדרגת סרן זוטר. ההשתתפות בקטטה, אף על פי שגרמה לנזק לליבו עשתה אותו למי שהוא.

מסתבר שיש ראיות טובות לכך שהיותו של מישהו אדם שמסתבך בקטטות או לפחות שובר את הכללים, יכול להוביל להצלחתו. אבל שבירת הכללים בדרך כלל לא מועילה באותה מידה לנשים ולא.נשים לא-לבנות כפי שהיא מועילה עבור נערים לבנים ושינוי פה עשוי להיות צעד הכרחי בדרך לשוויון הזדמנויות.

מחקר [PDF] שנערך לאחרונה על ידי החוקרים רוס לוין ויונה רובינשטיין מצא כי בעלי עסקים עצמאיים אמריקאים הם בעלי פי 2 יותר סיכוי שלקחו משהו בכוח כשהיו בני נוער ו- 40% יותר סיכוי שנעצרו על ידי המשטרה לעומת שכירים אמריקאים. היזמים העצמאיים מרוויחים באופן משמעותי יותר כסף מהשכירים .

מחברי המחקר מצטטים את מייסד אפל סטיב ווזניאק "אני חושב שיש התאמה גבוהה בין התנהגות בעייתית לבין מחשבה יצירתית והתנהגות בעייתית מביאה לחשיבה יצירתית"

הקשר בין התנהגות בעייתית ולקיחת סיכונים ליכולת להתבלט וליכולת להרוויח הרבה כסף מההתבלטות הזו, יכולה להסביר חלקית מדוע לבנים ביצועים פחות טובים בבית הספר מאשר לבנות אך גברים מרוויחים הרבה יותר כסף באמריקה התאגידית מאשר נשים. בנות נוטות לשמור טוב יותר את חוקי בית הספר ומחקרים מראים שהן מתוגמלות על כך בציונים טובים יותר. אבל במקום העבודה הדחף לשבור כללים ולהיות אגריסיביים מתוגמל אפילו יותר אם אתה אימפולסיבי מספיק כדי ליצור את מקום העבודה שלך בעצמך.

יש שיטענו שבית ספר צריך לטפח יותר לקיחת סיכונים ויתכן שזה גם נכון. אבל זה גם נכון כי ככל שהם מתבגרים תוקפנות של גברים מתוגמלת יותר מאשר תוקפנות של נשים. נשים שהן אגרסיביות ותחרותיות בעבודה עלולות להתפס כפחות נשיות ולהענש על כך – הן מתמודדות עם בעיות דומות כשהן מנסות, למשל, לשכנע משקיעי הון לממן את החברות הצעירות שהן מקימות.

סוג ההתנהגות הפסולה שווזניאק תומך בה עשויה להיות מסובכת לא.נשים לא-לבנות. אחרי שטרוון מרטין נהרג, מספר הורים שחורים כתבו שהם לימדו את ילדיהם לדבוק בקוד התנהגות על מנת לשרוד בחברה גזענית. קוד ההתנהגות של אמא אחת כלל – "אי צייתנות היא מסוכנת". כשילדים לא לבנים נעצרים על ידי המשטרה הסיכויים שלהם להגיע לכלא או גרוע מכך הרבה יותר גבוהים מאשר להגיע לקריירה עצמאית.

כל זה גם יצא לאור במחקר של לוין ורובינשטיין – הם מצאו שעצמאים הם באופן חסר פרופרוציות – זכרים לבנים, הם גם באים ממשפחות בעלות הכנסה גבוהה והשכלה גבוהה יותר מאשר שכירים. האנשים שלוקחים הכי הרבה סיכונים הם גם אלו שיש להם את הכרית הגדולה ביותר ליפול עליה.

עידוד נשים וא.נשים לא-לבנות לקחת יותר סיכונים ולהיות יותר אגרסיביים עשוי לעזור במידה מסויימת אבל אם התנהגות לקיחת הסיכונים אינה מתוגמלת (ובמקרים מסויימים אפילו איננה בטוחה) אז האנשים שבסופו של דבר משתמשים בה ושועטים קדימה בה הם עדיין גברים לבנים. פעילות יזמית כנראה תמיד תהיה כרוכה במידה מסויימת של סיכון – הדרך היחידה לאזן את מגרש המשחק תהיה לתת ללנשים ולא.נשים לא-לבנות את אותו הגמול שגברים לבנים מקבלים על לקיחת סיכונים.
קשה לומר איך לעשות זאת – לעודד יותר ילדים לגנוב או להסתבך עם המשטרה זה לא מדיניות ציבורית טובה במיוחד. אבל יש דרכים בהן התנהגות בעייתית של נערים (לבנים) נתפסת כטבעית וצפויה, גם אם התוצאה היא ציונים גרועים. אלו שדואגים לחינוכם של הבנים דוגלים ב"תנו לבנים להיות בנים עוד קצת"  אבל אולי מה שבאמת צריך לעשות זה לתת לבנות "להיות בנים"

בסופו של דבר, ז'אן לוק פיקארד גילה שהוא היה צריך לשבור את הכללים כדי להפוך לקפטן אבל יש פער בין המינים אפילו ב"מסע בין כוכבים"  – האישה היחידה על הגשר ברוב העונות היתה יועצת הספינה דיאנה טרוי, בשבילה, להשתתף בקטטות כנראה שלא היה משנה את העתיד.

2 Comments
 • גלעד
  Posted at 22:55h, 11 ספטמבר להגיב

  אני גבר, יהודי, אשכנזי. המשטרה עצרה אותי כמה פעמים בחיים בצדק. פעם אחת נסעתי במהירות מופרזת בכביש החוף ועצר אותי שוטר, אבל הוריד לי את המהירות בדו"ח שלו כדי שהקנס יהיה נמוך ולא יהיו נקודות. התבדח איתי וריחם עלי, לאחר שראה שאני חייל וילד טוב.

  בפעם אחרת, שוטרים ביקשו ממני לעצור בצד כשנהגתי בלוד, והמשכתי ישר מנתיב של פנייה שמאלה. כשראו שאני ילד טוב פניהם השתנו, הזהירו אותי בנועם לשים לב להבא. מה זה בעצם להיראות כמו ילד טוב? ילד יהודי אשכנזי, אני מניח, שמדבר בנימוס. זה לא מחקר רחב היקף, אבל די ברור שתגובתם הייתה שונה אם הייתי "נראה כמו ערס" (כלומר, ערבי, מזרחי).

  זה ברור גם שיש יחס שונה לפשעים שונים לפי מי שנוהג לבצע אותם. היחס לעישון מריחואנה, למשל, בחוגים הולכים ומתרחבים, לעומת היחס לבנייה בלי אישורים, או הפגנה בלי רשיון. האנשים הנכונים יכולים ליצור לגיטימציה ציבורית לעבירות מסוג מסויים.

  הערה טכנית על התרגום: המשפט של "בעלי פי 2 יותר סיכוי" ו-"40% יותר סיכוי" הוא תרגום כנראה מילולי מדי, ולא ברור. אולי כדאי להגיה.

  • Ayala Levinger
   Posted at 10:57h, 13 ספטמבר להגיב

   היי גלעד,

   תודה על תגובתך

   אני בהחלט חושבת שהמסקנות של המחקר הזה שנעשה באמריקה תקפות גם למקומות אחרים בעולם. גם לישראל וגם באירופה

   המשפט המקורי הוא:
   "American entrepreneurs are twice as likely as salaried workers to report having taken something by force as teenagers, and 40% more likely to have been stopped by the police."
   אני לא מתרגמת מקצועית. מה שהיה חשוב לי זה להעביר את התוכן של המשפט ויתכן שפספסתי ויצא לא קריא. איך היית מתרגם אותו?

Post A Comment