שולפת צפורניים | מצאו את ההבדלים: ציטוטים מאנסים מול מגזיני גברים
524
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-524,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

מצאו את ההבדלים: ציטוטים מאנסים מול מגזיני גברים

מקור: Jezebel
עברית:

מה ההבדל בין מגזין גברים ואנסים?

(טריגר: הצדקת אונס, האשמת הקורבן)

הערת המתרגמת: לתקשורת יש תפקיד חשוב בקיבוע, הנצחה ולגיטימציה של סטריאוטיפים ותפיסות על קבוצות מוחלשות בחברה. תוכן שמופיע בתקשורת נתפס כנורמלי ולגיטימי ומאפשר המשך קיום של הסטריאוטיפים שהוא מקדם. לכן, כאשר יחס משפיל, מזלזל ומחפיץ כלפי נשים מופיע במגזינים, עיתונים, טלוויזיה, סרטים ובתקשורת בכלל, יש לכך השפעה עמוקה עלינו, צרכני התקשורת. הסטריאוטיפים האלה אולי לא נוצרו "באשמת" התקשורת, אבל הם מתקבעים ונתפסים כנורמליים ואף נכונים הודות לה.

במחקר שמתואר בכתבה, החוקרים השוו אמירות של אנסים לגבי נשים עם כתבות על נשים וסקס שהופיעו במגזיני גברים. זה לא מפתיע במיוחד, אבל הרטוריקה דומה מאוד והתפיסות כלפי נשים גם כן דומות. בעיני, אין הבדל מהותי בין האנשים שכותבים את התוכן המשפיל והמבזה במגזיני גברים לבין אנסים מורשעים – שתי הקבוצות אוחזות בתפיסות מיזוגניות ולא הייתי רוצה להיתקל במישהו מתוכם בשום מקום. נראה שהחוקרים חושבים שמגזיני גברים "מחקים" את היחס של אנסים כלפי נשים, אך בעיני זה פספוס של הנקודה. היחס הזה כלפי נשים קיים בחברה שלנו, והעובדה שגם פושעים מורשעים וגם מדיה "לגיטימית" מתבטאים באותו אופן כלפי נשים מוכיחה עד כמה היחס הזה נתפס כלגיטימי, נורמלי ומקובל, ולא כפשע. זאת, בעיני, המהות של תרבות האונס.


מחקר חדש מעלה ממצאים עצובים, אך לא מפתיעים, לגבי יחס לנשים. המחקר בדק אמירות של אנסים מורשעים על נשים והשווה אותן עם אמירות על נשים ממגזיני גברים. המשתתפים במחקר לא הצליחו להחליט איזה אמירה הגיעה מאיזה מקור. יתר על כן, כשהתבקשו לציין אם הם מסכימים עם האמירות, רוב הגברים נטו להסכים עם הציטוטים שהגיעו מאנסים.

המחקר נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת סורי ואוניברסיטת מידלסקס באנגליה, וצפוי להתפרסם בכתב העת British Journal of Psychology. החוקרים נתנו לנשים וגברים ציטוטים שנלקחו מתוך מגזיני גברים בריטים וציטוטים של אנסים מורשעים מתוך הספר “The Rapist Files”. התוצאות הראו כי המשתתפים במחקר לא יכלו לזהות אילו ציטוטים הגיעו מאיזה מקור. בנוסף, המשתתפים דירגו את הציטוטים מתוך המגזינים כ"יותר משפילים כלפי נשים" מאשר הציטוטים שהגיעו מאנסים. בנוסף, החוקרים הראו את הציטוטים לקבוצה נפרדת של גברים (שלא היו מודעים למקור של הציטוטים) שהעידו כי הם מזדהים יותר עם הציטוטים של האנסים. מצד שני, בשאלון נוסף שבו החוקרים שייכו את הציטוטים באופן רנדומלי לאנסים או למגזיני גברים, גברים נטו להזדהות יותר עם הציטוטים מהמגזינים. לפחות הם לא רצו להצטייר כמי שמזדהים עם אנסים.

תוצאות המחקר מטרידות מאוד. ד"ר מירנדה הורוואת' (Miranda Horvath), שעמדה בראש המחקר, אמרה "הופתענו לגלות כי גברים הזדהו יותר עם הציטוטים שהגיעו מאנסים. אנחנו מודאגים מכך שהרטוריקה של הצדקת האונס שאנסים משתמשים בה כשהם מדברים על נשים הופכת יותר ויותר מוכרת ולגיטימית". שותפה למחקר, ד"ר פיטר הגרטי (Peter Hegarty) אמר: "הבעיה העיקרית היא שהתוכן שמופיע במגזיני גברים מנרמל את היחס לנשים כאובייקט מיני. אנחנו לא משביתי שמחות שלא רוצים לראות תוכן מיני במדיה, אבל האם תוכן שנותן לגיטימציה להתייחס לנשים כפי שעברייני מין מתייחסים אליהן הוא סוג החינוך שיכין בחורים צעירים למערכות יחסים רומנטיות ומיניות מספקות?"

האנסים שצוטטו במחקר תיארו כפייה של יחסי מין על נשים למרות שהן הביעו התנגדות, כמו גם מגזיני הגברים. ד"ר הורוואת' אמרה: "האנסים ניסו להצדיק את מעשיהם תוך שימוש בטענות שהנשים גירו אותם, או שהן רצו את זה אפילו שהן אמרו לא. אנחנו בהחלט בבעיה כאשר אנשים יכולים להתבלבל בין תוכן שמופיע במגזיני גברים לבין הצדקות אונס שמגיעות מעברייני מין". טענות רבות, כמו זאת ש"נשים מביאות על עצמן" תקיפה מינית כשהן יוצאות עם גברים או לובשות חצאיות, נחשבות לנורמליות ולגיטימיות, וזה לא מפתיע שהן מופיעות במגזינים, דבר שרק תורם להנצחת התפיסות האלה. אנשים שתומכים בדעות האלה נוטים לומר שמדובר באבחנות תמימות או בעצות. אולי הידיעה שתפיסות כאלה מאפיינות עברייני מין (ואף עומדות בבסיס הלגיטימציה הרחבה שניתנת לגברים להטריד ולתקוף נשים), תגרום לאנשים לחשוב פעמיים לפני שהם מצדדים בטענות האלה.

***טריגר הצדקת אונס, האשמת הקורבן, מיזוגניה כללית***

להלן הציטוטים שהופיעו במחקר:

 1. "יש דרכים לדעת אם בחורות רוצות סקס, נניח איך שהן מתלבשות או מנפנפות בגוף שלהן"
 2. "יש בנות שמסתובבות במכנסונים ומשוויצות בגוף שלהן, זה גורם לגבר לחשוב שאם הוא רואה דבר כזה, מה הוא אמור לעשות?"
 3. "בחורה יכולה לאהוב מין אנאלי כי זה גורם לה להרגיש שובבה והיא אוהבת להרגיש כמו שרמוטה. במקרה כזה אפשר להשפיל אותה כדי לעזור לה להגשים את הפנטזיות המלוכלכות שלה".
 4. "אם המסקרה שלה נוזלת, זה סימן שהיא בכתה וכנראה שזה באשמתך. אתה יכול לעודד אותה על ידי זה שתזיין אותה"
 5. "מה שממש מעצבן אותי זה שבנות מתגרות. הן מגרות גבר ואז פשוט מתעלמות מזה."
 6. "דיבור מלוכלך יכול ממש להדליק בחורה… אף אחת לא רוצה שעכבר יזיין אותה, קצת מחמאות לא יזיקו, כמו  "את בטח רוצה את זה בתחת, זונה מלוכלכת"
 7. "באופן כללי בנות הן בסדר. אבל חלקן פשוט כלבות, והכלבות צריכות שיזיינו אותן חזק"
 8. "נערות ליווי… הן יודעות איך להדליק גבר. אני ויתרתי על בנות זוג, הן לא מצליחות לספק אותי, אבל נערות ליווי כן"
 9. "רוב הבנות מסתייגות מלשכב עם מישהו או לעשות את זה במושב האחורי, אבל אפשר לפתות אותן והן יעשו את זה למרות שהן לא רוצות"
 10. "בנות מביאות את זה על עצמן כשהן לובשות מכנסונים או חצאיות מיני…הן פשוט מציגות את הגוף שלהן לראווה. גם אם הן לא מודעות לזה הן אומרות 'יש לי גוף יפה והוא שלך אם אתה רוצה'"
 11. "אתה לא רוצה שיתפסו אותך באמצע, אז תדפוק אותה על ספסל בפארק. זה היה הטריק שלי"
 12. "יש נשים שתלטניות, אבל אני חושב שהגבר צריך להחליט. הגבר צריך להיות גבר. אם הוא יתנהג כמו גבר, האישה לא תשתלט"
 13. "אני חושב שצריך להיות חוק של קוד לבוש, כשבחורה לובשת חצאית קצרה, היא פשוט דורשת את זה"
 14. "בנות אוהבות שקושרים אותן, זה נותן להן הזדמנות להיות קורבנות חסרות אונים"
 15. "בחורות הן כמו פלסטלינה, אם מחממים אותן אפשר לעשות להן הכל"

תשובות: 1. אנס, 2. אנס, 3. מגזין, 4. מגזין, 5. אנס, 6. מגזין, 7. אנס, 8. מגזין, 9. אנס, 10. אנס, 11. מגזין, 12. אנס, 13. אנס, 14. מגזין, 15. מגזין

3 Comments
 • מנואלה
  Posted at 18:26h, 21 נובמבר להגיב

  אני ממש מזועזעת אבל ממש לא מופתעת. עצוב לי על כל בני ה13 שמפתחים דימויים כל כך נוראיים על בנות ו על עצמם.
  אני ממש שמחה למצוא את הבלוג שלך ולקרוא את הדברים שאת מעלה. תודה לך.

 • ליאור
  Posted at 12:18h, 14 דצמבר להגיב

  חבל שאין שמות, תאריכים ועמודים וכו' של המגזינים כי זה נראה הזוי.

 • מארה יעבץ
  Posted at 23:46h, 14 פברואר להגיב

  אישית זה עושה לי בחילה. לרוב לא יכולתי להבדיל בעצמי בין המשפטים של האנסים לבין המשפטים של המגזינים, אף שכלעצמם כותבי המגזינים מרשים לעצמם להגיד דברים אפילו יותר מזעזעים.

Post A Comment