שולפת צפורניים | הדבר היחיד שעלינו לפחד ממנו זה להיות אישה
73
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-73,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

הדבר היחיד שעלינו לפחד ממנו זה להיות אישה

תרגום מפוסט מקור בבלוג "Megaphone" של מגן קלמנט.
.

.

 

"הדבר היחיד שעלינו לפחד ממנו הוא הפחד עצמו"

פרנקלין רוזוולט יכל לומר דבר כזה. פרנקלין רוזוולט היה גבר.

נשים יודעות אחרת. נשים יודעות, כי אנו לומדות את זה מוקדם, בדיוק ממה צריך לפחד.

אנו פוחדות מתקיפה מינית. אנו פוחדות מאלימות בבית. אנו פוחדות להיחטף. אם אנחנו עניות, אנחנו פוחדות שיסחרו בנו. אם אנחנו עשירות, אנחנו פוחדות ממה שחוקרים אומרים שהוא הפחד הגדול ביותר של נשים באשר הן: אנחנו פוחדות מאונס.

אבל זה לא נגמר שם. אם לא אירע מזלנו וחווינו אחד מהדברים הללו, ואכן רובנו חווינו, אנחנו גם פוחדות לספר. כל דו"ח שעוסק באלימות נגד נשים מספר את אותו הסיפור: האלימות הזאת אינה מדווחת. באוסטרליה (הערת מתרגמת: מקור המאמר; בישראל המספרים דומים) רק 14-16%  מהמקרים מדווחים.

אם את צעירה, המצב עוד יותר גרוע. הסיבה הרווחת למוות, נכות ומחלה בקרבת נשים בגילאי 15-44 במדינת ויקטוריה היא אלימות מידי בן זוג.

בקיצור, יש לנו הרבה יותר ממה לפחד מאשר הפחד עצמו. כאשר 70% מהנשים בעולם חוו אלימות (מינית ו/או פיזית)  לרובנו יש הרבה יותר ממה לדאוג מאשר רעיון כה אבסטרקטי. ושוב, ככל שאנו צעירות יותר, כך אנו גם יותר פגיעות. חצי מהתקיפות המיניות בעולם הן נגד נשים (צ.ע. – ילדות!) מתחת לגיחל 16. באוסטרליה, אם אנחנו מתחת לגיל 24, יש לנו סיכוי כמעט פי שתיים לחוות אלימות מאשר אם אנו מעל גיל 35.

ופחד זה דבר חזק. זו הסיבה שאלימות נגד נשים עובדת כ"כ טוב. כי לעתים קרובות זה הפחד שלנו ממה שעלול לקרות שמגביל אותנו. האו"ם מתאר אלימות מגדרית כ"מכניזם חברתי שמאלץ נשים למעמד נחות לעומת גברים". אנחנו במצב נחות כי חווינו אלימות; ואפילו אם לא, אנו במצב נחות כי אנו יודעות שאנו עלולות לחוות אלימות.

כל הפחד הזה אינו מיטיב עמנו. דו"ח מהמכון האוסטרלי לקרימינולוגיה קובע כי עבור נשים, הפחד מפשיעה חמור כמעט כמו הפשיעה עצמה. המכון לסטטיסטיקה קובע כי הפחד מפשיעה מערער את הבריאות והרווחה של קהילות. ומוסיפים כי

המספר הלא-פרופורציונאלי של נשים שמרגישות לא-בטוחות בגפן לעומת מספר הגברים שמרגישים כך, נובעת מתחושת פגיעות גדולה יותר.

מעניין מה גורם לנו לחוש כך.

ג'וזפין אליסון רוקדת "אלימות מגדרית" באירוע גאווה סטוקהולם 2004

ג'וזפין אליסון רוקדת "אלימות מגדרית" באירוע גאווה סטוקהולם 2004

ביום ראשון בבוקר, נעלמה אישה מהשכונה שלי. היא נראתה לאחרונה הולכת בשביל שאני הולכת בו כל יום חמישי אחרי מפגש חברתי בפאב. זהו אותו האיזור שבו נשסף גרונה של אישה בשנה שעברה. בזמן האחרון אני גם נמנעת מהשביל בצד השני של השכונה. היו שם מספר תקיפות מיניות. יש לי אופניים, אבל אני תוהה אם אני מהירה מספיק.

 אני אמידה, אני לבנה, אני צעירה, אני גרה בפרוורים של העיר הטובה ביותר בעולם. מה שהגרלתי בנסיבות הולדתי מצביעות על זה שאני אמורה להיות בסדר. כמו נשים רבות, בכל כך הרבה שכונות של כל כך הרבה ערים, אמור להיות לי טוב, על נייר. אבל אני עדיין פוחדת, ואף אחד עוד לא נתן לי סיבה לא לפחד.

כי למרבה הצער, עדיין אין מקום מקלט מלהיות אישה.

 

1Comment
  • שושקה
    Posted at 00:42h, 14 ספטמבר להגיב

    וואו.
    זה מזכיר לי את האמרה הרווחת: ״הוא בעל טוב, זה לא שהוא בעל מכה״.
    ההסתפקות בכל כך מעט. אם נתרגם את זה לגוף זכר, זה ישמע ממש מצחיק.

Post A Comment